fbpx

Mstów

Tomasz Gęsiarz: Tylko inwestycje rozkręcą gospodarkę i utrzymają miejsca pracy

fot. Urząd Gminy Mstów

Z wójtem Mstowa rozmawiamy o problemach i wyzwaniach, z jakimi mierzy się gmina w dobie epidemii koronawirusa.

Od półtora miesiąca wszyscy funkcjonujemy w nowej rzeczywistości. Jak kierowany przez pana samorząd radzi sobie z zachowaniem ciągłości usług publicznych przy jednoczesnym zachowaniu najwyższych standardów bezpieczeństwa względem mieszkańców?

Jeszcze kilka miesięcy temu nikt nie przypuszczał, jak zmieni się nasze życie w przeciągu bardzo krótkiego czasu. Zarówno przyzwyczajenia, jak i sposób spędzania czasu wolnego nagle musieliśmy zmienić o sto osiemdziesiąt stopni. Choć muszę przyznać, że jestem mile zaskoczony, jak odpowiedzialni są Polacy i jak poważnie podeszli do licznych obostrzeń, wprowadzonych na poziomie krajowym. Faktycznie, aktualnym priorytetem samorządu lokalnego jest zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańców, przy ciągłości zachowania usług publicznych. Nie jest to łatwe, ale nie można załamywać rąk. Pracujemy, stosując odpowiednie procedury i zalecenia.

Od samego początku, jak tylko zaistniał ten problem, podejmujecie szereg działań prewencyjnych. Ile pieniędzy przeznaczyliście na te działania z budżetu gminy i gdzie ta pomoc została skierowana?

Dostosowaliśmy nasze działania do nowych nakazów i zakazów. Aspekt finansowy jest tu mniej ważny, kluczowe jest zdrowie naszych mieszkańców. Od 16 kwietnia musimy zakrywać nos i usta w miejscach publicznych. Wychodząc temu naprzeciw, na moją prośbę Gminny Ośrodek Kultury w Mstowie przeprowadził akcję szycia i rozdawania bezpłatnych maseczek ochronnych dla mieszkańców. W to samo przedsięwzięcie zaangażowały się panie z Kół Gospodyń Wiejskich w Brzyszowie, Małusach Małych, Kobyłczycach oraz mieszkanki Krasic. Również w trosce o bezpieczeństwo naszych strażaków z jednostek OSP z terenu gminy zakupiliśmy środki ochrony indywidualnej.

Co dokładnie udało się zakupić?

Kombinezony, maski i gogle ochronne, płyny dezynfekujące oraz rękawice nitrylowe. Ponadto wykonaliśmy dezynfekcję wiat przystankowych i miejsc przestrzeni publicznej zlokalizowanych na terenie gminy. Stosujemy też szeroką politykę informacyjną na temat COVID-19, zarówno na naszej stronie internetowej i facebook’u, będąc w stałym kontakcie z władzami wojewódzkimi i powiatowymi.

Reklama

 

Pomimo trudnej sytuacji trzeba podejmować ważne decyzje. Jak w tej chwili zarządza się gminą i współpracuje z radą gminy

Przede wszystkim na bieżąco prowadzimy obsługę interesantów w urzędzie gminy. To, że mamy czas epidemii, nie zwalnia nas od realizowania obowiązków i budżetu gminy na 2020 rok. Zarządza się troszkę trudniej, gdyż kontakt osobisty ograniczamy do niezbędnego minimum. Częściej wykorzystujemy też bardziej nowoczesne formy zdalnego kontaktu, jak wideokonferencje, maile czy rozmowy telefoniczne. 28 kwietnia rada gminy miała krótką sesję nadzwyczajną, oczywiście z zachowaniem wszelkich środków ostrożności. Najbardziej pilne decyzje są więc podejmowane na bieżąco.

Jak na chwilę obecną wygląda realizacja budżetu, w szczególności planów inwestycyjnych na ten rok?

Nie zmienialiśmy jeszcze założeń inwestycyjnych tegorocznego budżetu gminy, który został podjęty w grudniu 2019 roku. Oczywiście zdaję sobie sprawę, że nasze ambitne plany wydatkowe mogą zostać skorygowane przez mniejsze wpływy dochodowe, związane z koronawirusem. Kilka przetargów już ogłosiliśmy, część finansowania może zostać rozłożona na kolejny rok. Dobrze się gospodarzyliśmy do tej pory, schodząc z zadłużenia, także mamy możliwości prowadzenia odpowiedzialnej polityki finansowej. Bez uszczerbku dla stabilności budżetu gminy.

Czy ze swojej strony przygotowujecie rozwiązania dla lokalnych firm w celu ochrony miejsc pracy? Czy są takie oczekiwania

Oczekiwania są naturalnie bardzo duże, co jest tendencją ogólnopolską, gdyż faktycznie sytuacja mocno uderzyła w polskie firmy. Cały czas spływają do nas podania o umorzenia podatków czy też przełożenie terminu płatności raty. Podkreślam, że nikogo nie zostawimy bez pomocy, każdy wniosek rozpatrując indywidualnie i bardzo szczegółowo. Zachęcamy również do korzystania z form wsparcia, które proponuje rząd w ramach tarczy antykryzysowej. Oprócz tego Rada Gminy Mstów podjęła uchwałę w sprawie przedłużenia terminów płatności rat podatku od nieruchomości grupom przedsiębiorców, których płynność finansowa uległa pogorszeniu z powodu COVID-19.

Czy obecna sytuacja odbija się już na finansach samorządu?

Tak naprawdę pokażą to najbliższe miesiące. Bardzo ważną częścią dochodów gminy są wpływy z podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), które wracają do nas z Ministerstwa Finansów. Już widzimy, że są znacznie mniejsze niż te prognozowane wcześniej przez ministerstwo, a założone w budżecie. Także jeżeli do naszego budżetu wpłynie kilka milionów złotych mniej po stronie dochodów, to automatycznie przełoży się to na wydatki, przede wszystkim inwestycyjne. Przed tym problemem staną wszystkie gminy w Polsce.

Kryzys może zagrozić długofalowemu rozwojowi gminy? Czy to jeszcze za wcześnie, by cokolwiek prognozować?

Jest chyba za wcześnie na taką prognozę. Ale już trzeba powiedzieć, że aktualna sytuacja nie jest łatwa i nie przyspieszy rozwoju żadnego samorządu. Tak jak wspominałem, gmina ma stabilną sytuację finansową, także spokojnie będziemy realizować po kolei nasze plany. Nie możemy stanąć w miejscu i nic nie robić – bo wtedy się cofamy. Podkreślam ogromną rolę samorządu lokalnego, każdej gminy w Polsce, gdyż tylko inwestycje mogą pomóc rozkręcić gospodarkę krajową i utrzymać miejsca pracy. To bardzo ważne. Jeżeli nam się to uda, to o długofalowy rozwój kraju i gminy jestem spokojny.

Jak pana zdaniem powinna wyglądać pomoc rządu dla samorządów, swoista antycovidowa tarcza samorządowa? Czy jest potrzebna i w jakiej formie ta pomoc byłaby najwłaściwsza? Mówi się o złagodzeniu rygorów fiskalnych, uelastycznieniu pewnych wydatków, na przykład z funduszu korkowego.

Doceniam opracowanie przez rząd projektu trzeciej wersji tarczy antykryzysowej, dedykowanej w szczególności samorządom. Z pracami nad tym dokumentem wiążę spore nadzieje. Kryzys wywołany pandemią koronawirusa dotyka nie tylko firmy, przedsiębiorców i mieszkańców, ale również jednostki samorządu terytorialnego. Gwałtownie spadają dochody samorządów, co odbije się na i tak niełatwej sytuacji budżetów poszczególnych gmin. Może rozwiązaniem byłoby okresowe zwiększenie udziałów gmin we wpływach z podatków dochodowych, jak PIT i CIT? Liczę na mądre pomysły rządu, bowiem bez tego ciężko będzie samorządom spiąć budżety na kolejne lata.

Czy jesteście w stanie zorganizować lokalne głosowanie w wyborach prezydenckich, przy obecnej wiedzy jaką mamy o jego formie?


Decyzja nie należy do nas, jest podejmowania na poziomie centralnym. Jeżeli zapadną takie ustalenia i będą one zgodne z obowiązującym prawem, to jako jednostka samorządu terytorialnego zrealizujemy krajowe wytyczne. Dla mnie jako wójta bardzo ważne jest również zdrowie i bezpieczeństwo moich mieszkańców.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter