fbpx

Blachownia

Tor samochodowy w Wyrazowie czeka wielka przemiana

fot. screen Google

4 grudnia w częstochowskim ratuszu burmistrz Sylwia Szymańska, prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk oraz przedstawiciel Automobilklubu Częstochowskiego podpiszą umowę, która położy podwaliny pod przyszłą modernizację obecnego terenu toru cartingowego w Wyrazowie. Jak podkreślają władze Blachowni, ideą jest, aby zmienił się on w supernowoczesny, sportowo-szkoleniowy obiekt.

Budowa nowoczesnego toru do uprawiania sportów motorowych wpisuje się w dalekosiężny plan rewitalizacji gminy Blachownia. Podjęcie inicjatywy modernizacyjnej nie byłoby jednak możliwe bez pozyskania tego terenu od Skarbu Państwa, który był właścicielem nieruchomości. Dzięki staraniom burmistrz Szymańskiej procedurę tę udało się z sukcesem sfinalizować. Z budową obiektu, oprócz wartości wizerunkowych i promocyjnych, gmina wiąże bowiem także dużą szansę na rozwój swojej gospodarki, w tym usług hotelarskich i gastronomicznych. Ma temu sprzyjać przede wszystkim bliskość powstającej autostrady.

– Tor w Wyrazowie ma wspaniałą historię. To tutaj umiejętności szlifował Robert Kubica. Przez lata była to również swoista wizytówka naszej gminy i niewątpliwie najważniejszy z symboli Wyrazowa. To  niezwykle szczególne miejsce dla wszystkich mieszkańców – mówi Sylwia Szymańska. – Planowaną przebudową chcemy nie tylko wskrzesić te wspaniałe tradycje, ale przede wszystkim tchnąć w niego ducha nowoczesności. Tak, aby był to jeden z najważniejszych punktów dla uprawiania sportów motorowych na terenie kraju. Nowoczesna infrastruktura z pewnością przyciągnie turystów i miłośników sportów samochodowych – dodaje burmistrz.

Skala planowanej inwestycji nie mogłaby dojść do skutku wyłącznie siłami samorządu Blachowni. W stworzenie koncepcji mocno zaangażowali się członkowie częstochowskiego Automobilklubu oraz władze Częstochowy. Według wstępnych założeń obiektem ma zarządzać specjalnie w tym celu powołana spółka.

– Determinacja osób zaangażowanych w to działanie bardzo dobrze rokuje na przyszłość. Powstała już wizualizacja, a po oficjalnym podpisaniu porozumienia rozpoczną się prace projektowe oraz montaż finansowy tego przedsięwzięcia – wyjaśnia Szymańska.

Znalezienie i określenie źródeł finansowania będzie aspektem, który w głównej mierze zdeterminuje przyszły kształt obiektu, co podkreśla Marcin Stryczek, prezes zarządu Automobilklubu Częstochowskiego.
 
– Wszelkie kwestie będą uzgadniane po podpisaniu umowy, więc na razie ciężko mówić o jakichkolwiek szczegółach. To duża inwestycja. O tym jaki będzie ostateczny kształt i w jakim czasie tor powstanie zdecyduje budżet przedsięwzięcia. Są oczywiście wstępne założenia. Wygląda to bardzo ciekawie. Będą one jednakże przedmiotem dyskusji i ustaleń. Podpisanie umowy będzie miało charakter intencyjny, będzie pierwszym krokiem mającym zdeterminować powstanie toru. Pozwoli również określić harmonogram i plan dalszych działań – komentuje.  

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter