fbpx

Mstów

Tysiąclatka w Zawadzie po termomodernizacji. Inwestycję wsparły fundusze unijne

fot. Urząd Gminy Mstów

Po realizacji kompleksowych termomodernizacji placówek w Mokrzeszy, Małusach Wielkich, Mstowie czy Jaskrowie przyszedł czas na podobną inwestycję w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Zawadzie. Zadanie, które rozpoczęto wiosną, z początkiem grudnia doczekało się uroczystego finału.

Oddany po gruntownym remoncie obiekt niczym nie przypomina już nadszarpniętej zębem czasu „tysiąclatki”. Barwna kolorystyka elewacji, nowa stolarka okienna i drzwiowa oraz dopracowane rozwiązania architektoniczne i technologiczne sprawiają, że budynek wygląda jakby był tyle co wzniesiony. I o taki efekt władzom gminy w tym aspekcie chodziło, acz nie był to główny powód podjętych działań.

Całość kosztowała niecałe 900 tys. zł. Ponad połowę tej sumy, czyli 490 tys. zł, udało się miejscowemu urzędowi pozyskać z funduszy unijnych.

– Poprawa estetyki budynku jest dodatkowym bonusem przeprowadzonych prac. Przede wszystkim chodziło nam o poprawę stanu technicznego przegród oraz właściwości izolacyjnych. Wpłynie to ostatecznie na zmniejszenie zużycia energii cieplnej, czyli kosztów ogrzewania – podkreśla wójt Tomasz Gęsiarz.

Zakres zrealizowanych robót był w rzeczywistości spory. Objął nie tylko docieplenie obiektu, ale i unowocześnienie instalacji centralnego ogrzewania oraz kotłowni. Ekipa budowlana wymieniła stolarkę okienną, instalację odgromową, rynny i rury spustowe, balustrady zewnętrzne czy kraty okienne. Wyremontowała ponadto schody zewnętrzne oraz pochylnię dla osób niepełnosprawnych, a teren wokół placówki został nowocześnie zagospodarowany.

– Na obiekcie pojawiło się także trzydzieści modułów paneli fotowoltaicznych, które generują moc 13,5 kWp. Produkcja prądu na własny użytek zmniejszy więc kolejne koszty i wysokość rachunków za energię elektryczną zużywaną w szkole – dodaje włodarz Mstowa.

Podczas uroczystego otwarcia, a właściwie prezentacji efektu finalnego kilkumiesięcznych prac, miejscowym uczniom i dyrekcji towarzyszyli zaproszeni parlamentarzyści, lokalni samorządowcy czy przedstawiciele wykonawcy.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter