fbpx

Ekologia w powiecie

Uczniowie mogą się wykazać. Czeka 100 tysięcy złotych nagrody

fot. Pixabay

16 września wystartował konkurs dla miejskich szkół ponadpodstawowych na opracowanie planu adaptacji do zmian klimatu. Przygotowanie takiej koncepcji dla szkoły i jej najbliższego sąsiedztwa przyniesie zwycięskiemu zespołowi 100 tys. zł na wcielenie w życie tegoż właśnie eko pomysłu.

„Szkoła z klimatem” jest ogólnopolskim konkursem Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i elementem projektu Ministra Klimatu – „Miasto z klimatem”. Uczniowska rywalizacja potrwa do połowy lutego przyszłego roku.

– Czekamy na projekty szkoły z klimatem, które pomożemy wcielić w życie. Przez konkurs Funduszu chcemy pokazać uczniom, że mogą przygotować się na zmiany klimatu, które są szczególnie odczuwalne w miastach. Dlatego zachęcamy uczniów do opracowania szkolnych planów przygotowania się na ich skutki – mówił na niedawnej konferencji prasowej ninister Michał Kurtyka.

Kto może zgłosić aplikację i powalczyć? Konkurs adresowany jest do wszystkich szkół ponadpodstawowych w kraju. Co istotne jednak muszą one mieć siedzibę w miastach. Uczestnikami mogą być zespoły projektowe uczniów, w maksymalnej liczbie dwudziestu osób lub jednej klasy, którzy konkursowy projekt będą przygotowywać pod kierunkiem opiekuna lub nauczyciela. Uczestnicy muszą być uczniami jednej szkoły w ramach klas w szkołach ponadpodstawowych.

– Zadanie konkursowe polega na przygotowaniu planu adaptacji do zmian klimatu dla terenu szkoły i ewentualnie jej najbliższej okolicy, obejmującego propozycje działań adaptacyjnych, które mogłyby być wykonane na terenie należącym do szkoły i jej bezpośredniego sąsiedztwa – otaczających domów, ulic, placów, parków, budowli itp. Należy wykonać opis stanu obecnego otoczenia szkoły, zagrożeń związanych ze zmianami klimatu i zaproponować, także w formie rysunku, jak można poprawić tę sytuację – wyjaśnia zasady przygotowania prac konkursowych resort klimatu.

Na przygotowanie projektów uczniowie, pod opieką nauczycieli, mają cały pierwszy semestr obecnego roku szkolnego. Zgłoszenia można przesyłać do 15 lutego 2021 roku za pomocą elektronicznego formularza konkursowego, dostępnego na stronie www.nfosigw.gov.pl/szkolazklimatem, na której znajdują się również wszystkie informacje wraz z regulaminem.

– Czekamy na kreatywne pomysły, jak przygotować szkołę i jej sąsiedztwo na zmiany klimatu. Nagrody czekają na najlepszych – główna to aż 100 tys. zł na realizację zwycięskiego projektu. Planujemy także wyróżnienia po 5 tys. zł na działania edukacyjne dotyczące zmian klimatu – podkreślił Artur Lorkowski, wiceprezes NFOŚiGW i jednocześnie przewodniczący komisji konkursowej.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter