fbpx

Konopiska

Uczniowie z Kopalni wśród dziesięciu ekip z całego kraju szkolili się na dwudniowym kampusie

fot. Materiały organizatora

W pierwszy weekend marca uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Kopalni i jednocześnie finaliści programu Solve for Tomorrow mieli okazję wziąć udział w inspirujących warsztatatach, które poprowadzili eksperci Centrum Nauki Kopernik.

Solve for Tomorrow jest globalnym programem organizowanym przez jedną z południowokoreańskich koncernów technologicznych. W ramach niego młodzi ludzie mierzą się z aktualnymi wyzwaniami współczesnego świata. To przestrzeń do nauki, wymiany pomysłów oraz projektowania i wprowadzania rozwiązań wobec lokalnych problemów. Celem programu jest rozwijanie kompetencji przyszłości oraz budowanie poczucia sprawczości w pokoleniu nastolatków i młodych dorosłych.

– Program skutecznie wypełnia lukę w inicjatywach, które przygotowują młodych ludzi do wejścia na rynek pracy w przyszłości – twierdzą jego inicjatorzy.

W ramach trwającej, drugiej edycji, uczniowie mieli za zadanie zaproponowanie rozwiązania do jednego z czterech wyzwań współczesności – zdrowia, klimatu, bezpieczeństwa i integracji.

Do finału wyłoniono dziesięć zespołów, w tym między innymi właśnie uczniów szkoły w Kopalni. Na początku marca wraz z kolegami z innych rejonów kraju wzięli udział w Solve for Tomorrow Campus. To dwudniowy zjazd, gdzie pod czujnym okiem ekspertów Centrum Nauki Kopernik uczyli się, jak łączyć naukę z technologią.

– Pierwszy dzień warsztatów finaliści rozpoczęli od zabawy integracyjnej oraz zmierzenia się z problemami bez wykorzystania technologii. Następnie zwiedzili wystawę „Przyszłość jest dziś” w Koperniku oraz rozwiązywali zadania z nią związane. Na koniec odbyła się dyskusja o interakcji między człowiekiem a technologią – relacjonuje Ewa Stefanowska-Lasoń z urzędu gminy.

Nie zabrakło też zajęć przygotowujących do prezentacji projektów i wystąpień publicznych. Jeden z prelegentów poprowadził wykład na temat zasad komunikacji, kto inny opowiedział o swojej pasji do działań społecznych. Jeszcze inna osoba podzieliła się wskazówkami odnośnie przygotowania skutecznej prezentacji inwestorskiej.

– Drugiego dnia uczestnicy Solve for Tomorrow Campus mogli eksperymentować i odkrywać, jak używać technologii. Ta część warsztatu odbywała się w laboratoriach, w budynku Pracowni Przewrotu Kopernikańskiego. To interdyscyplinarne centrum badawczo-rozwojowe, w którym tworzone są innowacyjne produkty i rozwiązania edukacyjne – dodaje Stefanowska-Lasoń.

Program Solve for Tomorrow został objęty patronatem przez Ministerstwo Edukacji i Nauki, Centrum GovTech, NASK, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Centrum Nauki Kopernik.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter