fbpx

Powiat kłobucki

Upamiętnili bohaterów Bitwy Warszawskiej w setną rocznicę wydarzenia

fot. Starostwo Powiatowe w Kłobucku

Władze powiatu kłobuckiego w szczególny sposób uczciły bohaterstwo żołnierzy walczących w Bitwie Warszawskiej 1920 roku i przypadające w tym dniu Święto Wojska Polskiego.

Z okazji setnej rocznicy tego jednego z najważniejszych wydarzeń w historii polskiej wojskowości i państwowości zorganizowano oficjalne uroczystości rocznicowe. Nie zabrakło także rekonstrukcji słynnej potyczki z bolszewikami. Wszystko to dla upamiętnienia zwycięskiego i przełomowego starcia, które zatrzymało ich marsz na zachód Europy.

Obchody w Kłobucku rozpoczęło złożenie wieńców i kwiatów pod tablicami upamiętniającymi marszałka Józefa Piłsudskiego, premiera Wincentego Witosa czy Żołnierzy Wyklętych. Okolicznościowe wiązanki pojawiły się również pod tablicami przypominającymi o 80. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej, tej poświęconej poecie i patronowi miasta Władysławie Sebyle, a także pod pomnikiem Matki Polki.

Po oddaniu hołdu żołnierzom przez przedstawicieli władz samorządowych, środowisk kombatanckich, stowarzyszeń i organizacji pozarządowych, harcerzy oraz młodzieży szkolnej, w kościele św. Marcina odbyła się uroczysta msza w intencji ojczyzny i jej obrońców. Po nabożeństwie miała z kolei miejsce inscenizacja słynnej bitwy, która stanowiła kulminacyjny punkt obchodów.

 – Cieszę się, że było tak wielu widzów, mimo obostrzeń związanych z koronawirusem – mówi Henryk Kiepura, starosta kłobucki. – Chcemy zainteresować mieszkańców, a szczególnie młodzież, ważnymi wydarzeniami historycznymi, stąd pomysł zorganizowania tej rekonstrukcji. Dziękuję wszystkim osobom, które zaangażowały się w upamiętnienie naszych bohaterskich przodków – dodaje. 

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter