fbpx

Przyrów

Uroczyście uczcili jubileusz 650-lecia lokacji Przyrowa

fot. Piotr Biernacki

17 marca w Przyrowie odbyły się uroczystości związane z obchodami 650. rocznicy lokacji miejscowości. Głównym punktem obchodów było odsłonięcie pomnika z popiersiem króla Kazimierza Wielkiego, który ufundowała społeczność gminy.

Historia Przyrowa nieodzownie łączy się bowiem z osobą króla Kazimierza Wielkiego, który przywilej lokacyjny na prawie średzkim dla nowego miasta wydał na półtora roku przed swoją śmiercią. Podpisał go na zamku w Olsztynie 15 marca 1369 r. W niedzielę, ten ostatni władca z dynastii Piastów, został w szczególny sposób uhonorowany. Więcej o historii tego miejsca można dowiedzieć się ze specjalnie przygotowanego na tę okazję przez urząd gminy filmu.

Niedzielne uroczystości rozpoczęła msza w kościele parafialnym. Po nabożeństwie uczestnicy uroczystości przemaszerowali na przyrowski rynek, gdzie zlokalizowano wspomniany postument króla. Wśród przybyłych, obok licznego grona mieszkańców gminy, nie zabrakło także włodarzy okolicznych gmin, parlamentarzystów, przedstawicieli władz województwa czy też dostojników kościelnych.

– Ten pomnik jest pomnikiem dziękczynnym. Pozytywnym – podkreślał Robert Nowak, wójt Przyrowa.

Po akcie odsłonięcia,  po godzinie 13 odbyła się uroczysta sesji rady gminy. Jednym z jej głównych akcentów był wykład o historii Przyrowa. Prelekcję wygłosił prof. Marceli Antoniewicz z Uniwersytetu im. Jana Długosza w Częstochowie. W części artystycznej natomiast zaprezentowały się „Przyrowskie Nutki”.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter