fbpx

Kłomnice

Urząd, biblioteka i dwie przychodnie. Ich modernizacja obniży koszty energii i zmniejszy emisję zanieczyszczeń

fot. Piotr Biernacki

Trwa termomodernizacja trzech gminnych obiektów. Chodzi o ośrodek zdrowia oraz budynek poczty i biblioteki w Kłomnicach, a także o przychodnię lekarską w Garnku. Całość inwestycji pochłonie prawie 1,4 mln zł. Miejscowi urzędnicy pozyskali na jej realizację blisko 970 tys. zł z funduszów unijnych.

Główne prace prowadzone są w kierunku poprawienia ich efektywności energetycznej. Oprócz ocieplenia ścian, stropodachu i stropu nad piwnicą, a także wymianę stolarki okiennej oraz drzwi zewnętrznych, zamontowane zostaną także zawory termostatyczne i system zarządzania energią. Modernizacja obejmie też system grzewczy.

W dwóch budynkach zainstalowane zostaną kotły na gaz, natomiast kolejny na pellet. Z kolei dzięki zastosowaniu paneli fotowoltaicznych powstaną oszczędności na poborze energii. Łącznie na wszystkich trzech budynkach zostaną zamontowane sto dwadzieścia dwa takie urządzenia.

– Ośrodek zdrowia w Kłomnicach zyska siedemdziesiąt osiem paneli o mocy 21,84 kWp, budynek nr 2 urzędu gminy dwadzieścia sześć paneli o mocy 7,28 kWp, a przychodnia lekarska w Garnku osiemnaście paneli, które wygenerują moc 5,04 kWp – informuje wójt Piotr Juszczyk.

Poza poprawą samej estetyki obiektów i poprawy nadszarpniętego upływem czasu ich stanu technicznego prowadzone prace mają znacząco przyczynić się do zmniejszenia emisji zanieczyszczeń do atmosfery.

– Mniejsze zapotrzebowanie na ciepło i zmiana systemu ogrzewania z paliw kopalnych na bardziej ekologiczne, to zmniejszenie emisji dwutlenku węgla i pyłu zawieszonego. Były to jedne z najważniejszych czynników, które braliśmy pod uwagę przygotowując inwestycję – zaznacza włodarz Kłomnic.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter