W POWIATACH

Urząd marszałkowski ogłosił wyniki pierwszej edycji budżetu obywatelskiego

fot. Pixabay

Będą defibrylatory, koncert w Mykanowie czy album o historii produkcji zapałek. To jedne ze zwycięskich inicjatyw obywatelskich w premierowej edycji budżetu partycypacyjnego województwa śląskiego.

Na wszystkie zakwalifikowane projekty w śląskim oddano niemal 24 tys. głosów. Mieszkańcy decydowali o przeznaczeniu 10 mln zł. Głosować można było na zadania z puli wojewódzkiej i siedmiu podregionalnych. W częstochowskim do wyboru było dwanaście inicjatyw. Ostatecznie do realizacji trafi połowa z nich za łączną kwotę 820 tys. zł.

Najwięcej osób wskazało na zakup defibrylatorów do podmiotów na terenie powiatu kłobuckiego i częstochowskiego. Zadanie wycenione na prawie 290 tys. zł uzyskało 3760 głosów. To drugi wynik wśród wszystkich projektów, na które można było głosować.

– Wygraliśmy, wygraliśmy, wygraliśmy – triumfuje dobitnie na facebook’u kłobucki starosta Henryk Kiepura. – Dziękuję bardzo, ale to bardzo, wszystkim zaangażowanym. Warto działać wspólnie – mamy na to konkretny dowód – dodaje.

Nieco ponad 2,2 tys. mieszkańców regionu wspomogło wydanie albumu o Częstochowskiej Fabryce Zapałek. Ma on zawierać dokumenty, zdjęcia, szkice, opinie oraz sylwetki osób ważnych w historii fabryki od 1881 roku do współczesności.

Trzeci wynik uzyskała inicjatywa z terenu gminy Mykanów, którą ma zwieńczyć koncert galowy z okazji 110-lecia Młodzieżowej Orkiestry Dętej w Mykanowie. Ten jubileusz muzyków ze ścisłej elity polskich orkiestr ma uświetnić wspólny występ z plejadą artystów z regionu. W ramach przygotowań setka orkiestrantów z tej miejscowości, Dąbrowy Zielonej, Pińczyc oraz Wręczycy Wielkiej, Miedźna i Ostrów nad Okszą ma podczas kilku edycji wspólnych warsztatów stworzyć jedną drużynę, która opracuje i wyćwiczy szlagiery muzyki rozrywkowej.

– Dziękujemy za pełną mobilizację i każdy oddany głos. Pokazaliście, że jest w orkiestrach dętych jakaś siła. Gratulujemy również pozostałym laureatom, których projekty także zostaną zrealizowane w ramach budżetu. Już teraz zapraszamy na jubileuszowy koncert, który odbędzie się 13-14 czerwca 2020 roku – cieszą się członkowie orkiestry na swoim profilu facebook’owym.

Kolejne również dotyczy Mykanowa. Jego pomysłodawcy zorganizują Dzień Dziecka na granicy powiatów. Imprezy będą trzy – w Kuźnicy Kiedrzyńskiej, Czarnym Lesie i Rybnej. Nie zabraknie wesołych miasteczek, dmuchanców, zabaw z animatorami oraz małej gastronomii dla dzieci ze szkół i przedszkoli z gmin Mykanów i Kłobuck.

Następne propozycje obejmują popularyzację turystyki kajakowej na Liswarcie i Warcie oraz stworzenie stałych wystaw w szkołach, mających ukazywać również kulturę, sport i gospodarkę Kresów Wschodnich Rzeczpospolitej Polskiej.

Newsletter

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Poruszanie się wzdłuż DK 91 naraża życie i zdrowie. Wójt apeluje do parlamentarzystów o wsparcie

Kłomnice

Jednostka OSP w Zawadzie ma już sto lat. Druhowie zapraszają do wspólnej zabawy

Kłomnice

Newsletter