fbpx

Mstów

Urząd stawia na cyberbezpieczeństwo w gminie. Na ten cel pozyskał właśnie sporo środków

fot. Pixabay

Ponad 325 tys. zł pozyskali miejscowi urzędnicy na realizację zadań związanych z cyfrowym rozwojem instytucji samorządowych oraz zwiększanie poziomu cyberbezpieczeństwa.

Do tutejszego samorządu środki trafią w ramach funduszy europejskich, a dokładnie mówiąc bezpośrednio z projektu „Cyfrowa gmina”, który to skierowany był do wszystkich jednostek samorządowych w kraju.

– Projekt ma na celu wsparcie rozwoju cyfrowego instytucji samorządowych oraz zwiększenie cyberbezpieczeństwa – precyzuje wójt Tomasz Gęsiarz.

Pozyskane dofinansowanie można było otrzymać na zadania związane między innymi z cyfryzacją urzędów i jednostek im podległych poprzez nabycie sprzętu IT i oprogramowania, licencji niezbędnych do realizacji e-usług, pracy czy zdalnej edukacji.

Jak podkreślają mstowscy urzędnicy, najważniejsze potrzeby urzędu w tym zakresie ogniskują się wokół problematyki związanej z zapewnieniem bezpieczeństwa danych przetwarzanych w systemach poprzez właściwe środki techniczne oraz zapewnienie dostępu do systemów osobom upoważnionym w zakresie wykonywanych przez nie obowiązków.

– Kluczowe jest również zabezpieczenie danych przed próbami ataku i dostępu do nich przez cyberprzestępców, a także zapewnienie ciągłości funkcjonowania jednostki oraz możliwość odtworzenia danych i wykonywania bieżących czynności bezpośrednio po potencjalnym ataku hakerskim – dodają pracownicy urzędu gminy.

Przedstawiciele mstowskiej administracji nie ukrywają, jak ważnym aspektem w obszarze cyberbezpieczeństwa jest też monitoring i możliwość reakcji na incydenty związane z naruszeniem protokołów bezpieczeństwa.

Za sięgające 325 tys. zł środki grantowe gmina zamierza zakupić serwer i komplementarny sprzęt IT wraz z niezbędnym specjalistycznym oprogramowaniem. Samorządowcy chcą również zainwestować w edukację cyfrową i szkolenia z zakresu cyberbezpieczeństwa, a także te w zakresie wdrażania, konserwacji i serwisu sprzętu informatycznego czy usług dostępu do chmury obliczeniowej oraz migracji do niej danych.

– Realizacja wymienionych przedsięwzięć znacznie podniesie poziom cyberbezpieczeństwa urzędu gminy i pozwoli błyskawicznie reagować na incydenty. Dzięki wzmocnieniu zaplecza cyfrowej infrastruktury przyczyni się też do efektywniejszego działania urzędu – przekonuje wójt Gęsiarz.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter