fbpx

Kłobuck

W gminie ma być bardziej zielono. Zajmie się tym specjalne gremium

fot. Urząd Miejski w Kłobucku

Burmistrz Jerzy Zakrzewski powołał zespół mający za zadanie opracowanie planu nasadzeń drzew oraz krzewów na terenie gminy.

W skład zespołu weszli miejscy urzędnicy w osobach Anny Grabowskiej-Graj, Małgorzaty Krupy, Sylwii Piątkowskiej, Adama Stasińskiego, Beaty Trzepizur i Moniki Piątkowskiej. Prace zespołu wspiera Agnieszka Gawlik. To architekt krajobrazu, która pomoże ustalić najlepsze miejsca do wykonania nasadzeń. Podpowie również, jakie ich rodzaje najlepiej się sprawdzą na danym terenie.

– Pierwsze prace zespołu w terenie odbyły się w Parku im. Wacława Głowy oraz tego mieszczącego się przy ulicy Parkowej w Kłobucku. Omawiano między innymi aspekty związane z adaptacją gminy do zmian klimatycznych. Głównie w kontekście rozwoju zieleni, jako czynnika przeciwdziałającego skutkom tych zmian. Sporo uwagi poświęcono planom nasadzeń drzew w parkach, na terenach zielonych oraz w pasach przydrożnych – poinformował dziś magistrat.

Gmina chciałaby również utworzenia tzw. parków kieszonkowych. To niewielkich rozmiarów obszary, stanowiące nowatorski sposób tworzenia nowych terenów zielonych w przestrzeni miejskiej. Często jest to forma przywracania zieleni miastu. Ich ogólna dostępność, bliskość dla mieszkańców i wyposażenie w elementy małej architektury do odpoczynku, do rekreacji i zabaw, ma zachęcić do integracji społecznej.

– Należy podkreślić, że takie parki już doskonale funkcjonują na świecie i w większych polskich aglomeracjach, a teraz dołączają do nich mniejsze miasta – podkreśla Sylwia Piątkowska, sekretarz Kłobucka.

Zespół zamierza doprowadzić do sytuacji, dzięki której jeszcze w tym roku w mieście pojawi się więcej zielonych terenów. Jak zaznaczają jego członkowie, zazielenienie obszarów wiejskich jest dla nich także istotne. Niemniej jednak, ze względu na fakt, iż zmiany klimatyczne bardziej odczuwane są w obrębie terenów zurbanizowanych, pierwsze działania będą dotyczyć miasta.

– Na terenach poza Kłobuckiem będziemy się skupiać nad zazielenianiem pasów przydrożnych, placów zabaw oraz terenów sportowych i rekreacyjnych. Chcemy, aby gmina w przyszłości nie kojarzyła się z betonem i asfaltem tylko była przykładem miejsca, w którym ludzie szanują i dbają o przyrodę – zgodnie dodają.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter