fbpx

Miedźno

W gminie Miedźno szykuje się kolejna duża inwestycja drogowa

fot. Fotolia

Samorząd pozyskał właśnie 9,5 mln zł z drugiej edycji Programu Inwestycji Strategicznych. Do przebudowy pójdzie układ drogowy w Kołaczkowicach Małych, Kołaczkowicach Dużych i Wapienniku.

Późną zimą lokalne władze, podobnie jak niemal wszystkie w kraju, zawnioskowały o pieniądze z tzw. Polskiego Ładu. Dwa wnioski dotyczyły dróg w tamtym rejonie gminy, a kolejny – przebudowy oczyszczalni ścieków w Ostrowach nad Okszą.

Z końcem maja nadeszło rozstrzygnięcie. Przyznane 9,5 mln zł pozwoli wykonać cztery z sześciu etapów zaplanowanych prac na drogach w Kołaczkowicach Dużych, Kołaczkowicach Małych i Wapiennku. Nie tylko zmodernizowane zostaną obecnie istniejące szlaki, ale od podstaw wybudowane będą nowe odcinki, które stworzą dobre połączenie pomiędzy samymi Kołaczkowicami oraz z drogą powiatową w miejscowości Wapiennik.

Inwestycję w Kołaczkowicach wójt Piotr Derejczyk i podległy mu urząd szykował od dobrych kilkunastu miesięcy. Przed rokiem gotowy już był program funkcjonalno-użytkowy dla tego zadania. Z uwagi na skalę przedsięwzięcia, jego realizacja została podzielona na sześć etapów. Łącznie obejmują one przebudowę i rozbudowę niemal sześć i pół kilometra gminnych ulic.

– Tego właśnie zadania dotyczyły nasze dwa wnioski złożone do drugiej edycji Programu Inwestycji Strategicznych. Akceptację uzyskał większy, obejmujący cztery etapy, a kwota dofinansowania to aż 9,5 mln zł – cieszy się włodarz. – Drogi dostosowane zostaną do obecnych wymogów bezpieczeństwa, funkcjonalności i komfortu eksploatacji. Poprawi to znacząco estetykę miejscowości, jak również obniży poziom hałasu oraz zapylenia. Obecny zły stan nawierzchni wynika głównie z faktu, że została ona wybudowana około trzydziestu lat temu. Przez ten czas została nadszarpnięta zrealizowanymi inwestycjami związanymi z budową kanalizacji sanitarnej i wymianą azbestowych rur wodociągowych – dodaje.

Pozyskane pieniądze pozwolą wykonać 67 proc. wszystkich robót. Pozostaną na razie dwa odcinki w Kołaczkowicach Dużych, ale i na te gmina zamierza postarać się o środki zewnętrzne. Tak, by wykonać wszystko kompleksowo.

– W wyniku realizacji zadania zostanie także uregulowana własność działek, na których zlokalizowana jest obecnie infrastruktura drogowa. Po rozbudowie uzyskana zostanie stała szerokość jezdni, która wyniesie pięć metrów. Wzdłuż drogi wybudowany będzie jednostronny chodnik oraz pobocze. Pojawi się również kanalizacja deszczowa i zmodernizujemy infrastrukturę teletechniczną i elektryczną – podkreśla wójt Piotr Derejczyk.

Przebudowa układu drogowego w rejonie Kołaczkowic i Wapiennika to kolejna duża inwestycja drogowa, którą niebawem będzie realizował miedźniański urząd gminy. Obecnie finalizowane są prace za niemal 10 mln zł przy ulicach Dębowej, Sosnowej, Ogrodowej oraz Polnej w Miedźnie. Budowa tych czterech ulic stworzy de facto obwodnicę drogi wojewódzkiej o długości około dziesięciu kilometrów. Jak podkreśla miejscowy urząd, niezwykle potrzebną, szczególnie w perspektywie przyszłego, spodziewanego remontu DW491.

Po przetargach są ponadto modernizacje arterii w Borowej. Przebudowa i rozbudowa aż siedmiu z nich ma kosztować 8,3 mln zł. Łącznie do remontu przeznaczono odcinki o długości ponad czterech kilometrów.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter