fbpx

Kłomnice

W gronie wyróżnionych powiatową nagrodą znalazł się rodzimy nauczyciel i miejscowy teatr

fot. Starostwo Powiatowe w Częstochowie

Krzysztof Wójcik i Teatr Dratwa to laureaci tegorocznej nagrody starostwa częstochowskiego „Za zasługi dla powiatu”. Mieszkaniec gminy Kłomnice nominowany był w kategorii związanej ze szczególnymi osiągnięciami i wydarzeniami, z kolei teatralni artyści w kategorii kultura i edukacja.

Krzysztof Wójcik jest nauczycielem, propagatorem kultury i historii regionu. Był współtwórcą i redaktorem gminnego biuletynu „Gazeta Kłomnicka”. To właśnie na łamach tego czasopisma między innymi przedstawiał osiągnięcia kulturalne tutejszych mieszkańców oraz historię najbliższej okolicy. Jest autorem kilkudziesięciu artykułów dotyczących nie tylko Kłomnic, ale i Kruszyny, Mykanowa, Mstowa czy Dąbrowy Zielonej.

Dla lokalnej społeczności Wójcik odkrył postacie wielkich śpiewaków operowych – Jana, Edwarda i Józefiny Reszków. Zwieńczeniem tego było pierwsze wydanie publikacji „Śladami Reszków”, która stała się później inspiracją do stworzenia projektu „Szlak Reszków – muzyka i konie”.

Czynnie włączył się w organizację Święta Muzyki w Częstochowie, a także w „gminach reszkowskich”. Współpracował przy szeregu imprez związanych z muzyką klasyczną. Jedną z nich był realizowany w latach 2009-2012 Turniej Melomana, poświęcony – a jakże – pamięci Reszków. Z kolei w latach 2011-2012 był również współorganizatorem Konfrontacji Artystycznych im. Reszków, w zakresie multimediów i fotografii.

Wspólnie z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Mykanowie opracował monografię amatorskich zespołów teatralnych działających na terenie tej gminy od końca drugiej wojny światowej. Utworzył również Archiwum Społeczne w Kłomnicach, które gromadzi stare fotografie i dokumenty związane z lokalną społecznością.

Teatr Dratwa z kolei, jak mówią o nim jego twórcy, to teatr, który łączy pokolenia. Działa już blisko osiem lat i choć specjalizuje się w sztukach dla najmłodszych widzów, to w jego repertuarze znaleźć można także spektakle dla starszych odbiorców. Laureat licznych przeglądów teatralnych.

Za reżyserię spektakli odpowiada Dawid Chybalski, który również udziela się jako aktor. W pracy towarzyszą mu ponadto Oliwia Karczewska, Luca Viscio, Piotr Woldan, Magda Kulesza, Michał Kryczka, Oskar Kotasiński, Zuzanna Piwowarczyk, Zuzanna Dumin, Lena Dumin oraz Marta Gonera, która zajmuje się także scenografią.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter