fbpx

Ekologia w powiecie

W jaki sposób dokarmiać dzikie kaczki i łabędzie zimą? Urzędnicy uczulają i informują, bo nie każdy wie

fot. Pixabay

Jak co roku w sezonie zimowym, jak bumerang wraca kwestia zasad związanych z dokarmianiem dzikich kaczek i łabędzi.

– Kaczki i łabędzie należą do ptaków żyjących w pobliżu zbiorników wodnych, które są dla nich źródłem pożywienia. Na co dzień spożywają rośliny wodne, małże, ślimaki oraz larwy owadów. Od razu można zauważyć, że jest to dieta zupełnie inna niż proponowana najczęściej przez człowieka – podkreślają urzędnicy z gminy Janów.

Gdy przyjdą silnie mrozy i wspomniane ptaki nie są w stanie zdobyć samodzielnie pokarmu, to wówczas można rozpocząć dokarmianie.

– Jeśli robimy to przez cały rok, zaburzamy naturalny rytm życia łabędzi i kaczek. W efekcie nie szukają pokarmu samodzielnie, przestają bać się ludzi i nie odlatują na zimę – dodają pracownicy urzędu gminy.

Kaczki lubią jeść marchewkę, otręby, płatki zbożowe, ziarna zbóż, białą kapustę oraz niesolone ziarna kukurydzy.

– Bardzo ważne aby nie dokarmić ptaków pieczywem, gdyż bardzo im ono szkodzi. Podczas jego trawienia powstaje kwas chlebowy, który zakwasza układ pokarmowy, a to może prowadzić do niebezpiecznej kwasicy żołądka. Ponadto sól znajdująca się w wypiekach zaburza gospodarkę wodną organizmu. Schorzenia układu pokarmowego powodowane przez złą dietę osłabiają ptaki, co może prowadzić do ich śmierci – tłumaczą.

Nadmiar spożywanego pieczywa odpowiada również za cukrzycę, stłuszczenie żołądka, uszkodzenie nerek, a także stawów, które może skutkować rozwojem tzw. zespołu anielskiego skrzydła. Długa lista możliwych niebezpieczeństw powinna przekonać wszystkich dokarmiających do wyboru innego rodzaju pożywienia, które dostarczy kaczkom i łabędziom wartościowych składników odżywczych.

– Pokarm najlepiej podawać w ilości, która zostanie od razu zjedzona przez ptaki i umieścić na brzegu stawu w taki sposób, by nie miał kontaktu z wodą. W przeciwnym razie szybko zamarznie i spleśnieje. Warto wybrać spokojne miejsce, mniej uczęszczane przez ludzi i nie podchodzić do ptaków – argumentują urzędnicy.

Jak podkreślają, powyższe zasady nie powinny zniechęcać do pomocy ptakom, ale ukierunkować starania na mądre karmienie dzikich zwierząt. Przy okazji będzie to też ważna lekcja dla najmłodszych mieszkańców gminy budując w nich nowe i dobre nawyki.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter