fbpx

Koniecpol

W Koniecpolu powstanie punkt konsultacyjny programu „Czyste Powietrze”

fot. Freepik.com

10 lutego burmistrz Koniecpola Ryszard Suliga oraz Tomasz Bednarek, prezes zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach podpisali porozumienie o współpracy przy obsłudze programu „Czyste Powietrze”.

Dzięki temu w koniecpolskim urzędzie miejskim powstanie punkt konsultacyjny, w którym będą obsługiwani wnioskodawcy chcący skorzystać z przewidzianych programem form wsparcia inwestycji. Do tej pory Fundusz podpisał trzydzieści takich porozumień. Ten w Koniecpolu jest jednak pierwszym na terenie powiatu częstochowskiego.

– Deklaracja współpracy ze strony gmin jest dobrowolna i ma na celu zwiększenie dostępności oraz możliwość dotarcia do jak największej liczby mieszkańców województwa. Umożliwienie składania wniosków bezpośrednio do gmin to dla beneficjentów duże udogodnienie. Na podstawie porozumień zawartych między Funduszem, a gminami beneficjenci mogą składać wnioski nie tylko w biurze w Katowicach oraz punktach w Bielsku-Białej i Częstochowie, lecz także bezpośrednio w gminach – informuje biuro prasowe instytucji.

Po uroczystym podpisaniu dokumentów i konferencji prasowej przybyli na wydarzenie mieszkańcy mogli zapoznać się z zasadami działania programu. Przedstawiciele WFOŚiGW w Katowicach informowali o rodzajach przedsięwzięć kwalifikujących się do wsparcia, sposobie składania wniosków, zasadach realizacji i ich rozliczania. Ekspert omawiał także problematykę ochrony powietrza oraz epizodów smogowych, w tym skutków zdrowotnych i ekonomicznych tych zjawisk.

„Czyste Powietrze” to obecnie jedno z priorytetowych działań Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, realizowane we współpracy z szesnastoma wojewódzkimi przedstawicielstwami instytucji, które koordynują udzielanie dofinansowań.

Program ma na celu ograniczenie negatywnych skutków niskiej emisji, zanieczyszczeń powietrza i podniesienie efektywności zarządzania energią. Skupia się na dofinansowywaniu wymiany starych pieców i kotłów na paliwo stałe oraz termomodernizacji budynków jednorodzinnych. Dotację lub pożyczkę można otrzymać na zakup i montaż nowych źródeł ciepła, spełniających wymagania programu, docieplenie przegród budynku, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, instalację odnawialnych źródeł energii – kolektorów słonecznych czy instalacji fotowoltaicznej, jak również montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.

Wyczerpujących informacji można zasięgnąć wchodząc na dedykowaną programowi stronę internetową – powietrze.mos.gov.pl

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter