Gminny Ośrodek Kultury w Lelowie pozyskał 104 tys. zł dofinansowania ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury EtnoPolska. Dzięki tym środkom instytucja po raz kolejny będzie realizować projekt edukacyjny „Lelów: miejsce spotkania kultur”.
– Celem projektu jest przybliżenie historii oraz zwyczajów kultury polskiej i żydowskiej, a także ukazanie tego, jak w przeszłości w Lelowie przenikały się obie kultury — tłumaczy ideę przedsięwzięcia Ewa Molenda, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Lelowie.
Jego założenia będą realizowane między innymi poprzez wykłady, dyskusje, spotkania, pokazy filmowe, cykle warsztatów edukacyjnych, spacery i wycieczki, wystawy oraz koncerty. Opublikowana zostanie także książka do pisania „Notes lelowski”, promująca wielokulturowość miejscowości.
Uczestnicy projektu będą mieli okazję uczestniczyć w cyklu warsztatów i wycieczek edukacyjnych. Odwiedzą Kraków, Warszawę, Treblinkę, Żarki, Szczekociny, Chmielnik i Szydłów.
Finalnym elementem wspomnianego projektu będzie organizacja kolejnej edycji Festiwalu Kultury Polskiej i Żydowskiej „Święto Ciulimu i Czulentu” – Lelowskie Spotkania Kultur. Tradycyjnie podczas festiwalu będzie można wysłuchać koncertów muzyki polskiej i klezmerskiej oraz skosztować potraw regionalnych i żydowskich, w tym ciulimu i czulentu.
– Coroczne działania edukacyjne poświęcone kulturze i tradycji polskiej, jak i żydowskiej, oraz organizacja festiwalu mają służyć propagowaniu idei dialogu międzykulturowego, tolerancji, otwartości oraz uwrażliwianiu na problematykę wielokulturowości. Ich rezultatem będzie utrwalenie pamięci o przeszłości, ale także otwieranie na teraźniejszość i przyszłość — podkreśla Molenda.
Jak dodaje animatorka kultury, realizacja tego projektu jest przede wszystkim działaniem wspólnotowym, które pogłębia więzi międzyludzkie, wzmacnia poczucie lokalnej wspólnoty, zwiększa wiedzę o przeszłości miejscowości, uczy wzajemnego szacunku, a jednocześnie rozbudza poczucie dumy i wyjątkowości wynikające z bogatej przeszłości Lelowa.
Tegoroczna edycja projektu „Lelów: miejsce spotkania kultur” zostanie zrealizowana dzięki dofinansowaniu ze środków resortu kultury. Dodatkowe dofinansowanie na przygotowanie Festiwalu Kultury Polskiej i Żydowskiej „Święto Ciulimu i Czulentu” miejscowy GOK pozyskał ze środków urzędu marszałkowskiego.
– Do tegorocznej edycji programu złożono prawie tysiąc dziewięćset wniosków, a Gminny Ośrodek Kultury w Lelowie znalazł się w gronie zaledwie dwustu pięćdziesięciu siedmiu beneficjentów programu z całej Polski. To ogromne wyróżnienie dla instytucji z tak małej gminy — podkreśla szefowa tej instytucji.
Kierowany przez Molendę GOK na przestrzeni dekady pozyskał na organizowane przez siebie wydarzenia ponad 630 tys. zł.