Za nieco ponad dwa tygodnie uruchomiony zostanie rządowy program Dobry Start. O świadczenia będą się mogli ubiegać opiekunowie wszystkich uczących się dzieci, począwszy od pierwszej klasy szkoły podstawowej.
Zgodnie z przyjętymi założeniami, do wystąpienia o przyznanie jednorazowego, trzystuzłotowego wsparcia, uprawnieni są rodzice lub opiekunowie prawni lub faktyczni każdego uczącego się dziecka, maksymalnie do osiągnięcia przez niego dwudziestego roku życia. Cenzus wieku jest nieco wyższy w przypadku osób niepełnosprawnych i wynosi dwadzieścia cztery lata.
Program mają realizować te same instytucje, które zapewniają obsługę świadczenia 500 plus. W przeważającej mierze są nimi gminne ośrodki pomocy społecznej. Przez pierwszy miesiąc od jego wdrożenia złożenie wniosku o dotację będzie możliwe jednak tylko elektronicznie, poprzez ministerialną platformę dostępną tutaj lub system bankowości elektronicznej. Ci, którzy preferują lub wybiorą tradycyjną, papierową formę, będą się mogli ubiegać o pieniądze począwszy od 1 sierpnia. Datę końcową przyjmowania aplikacji wyznaczono z kolei na 30 listopada.
Kiedy beneficjenci otrzymają środki? Dla dokumentów, które wpłyną w miesiącach wakacyjnych wypłaty mają nastąpić do końca września. W przypadku późniejszego zawnioskowania, gminy będą miały dwa miesiące, licząc od daty złożenia, na ich rozpatrzenie i dokonanie płatności.
Co istotne, przyznanie pieniędzy nie będzie uzależnione od kryterium dochodowego. Decydować ma wyłącznie poprawność złożonego wniosku. W zakresie ich rozpatrywania zrezygnowano również z przeprowadzania pełniej procedury administracyjnej. Decyzje będą wydawane i dostarczane tylko tym, których podania nie przejdą pozytywnej weryfikacji lub zakwestionowana zostanie należność pobranego świadczenia.
Według wstępnych szacunków, wyprawka ma trafić w kraju do przeszło 4,6 mln dzieci. Obciąży to budżet państwa na kwotę około 1,4 mld zł każdego roku.