Siedem działających na krajowym rynku banków podpisało umowy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, które zakładają szeroką współpracę w dalszym wdrażaniu programu „Czyste Powietrze”. Ścieżka bankowa, oparta na kooperacji banków z wojewódzkimi funduszami, ma zacząć działać w połowie tego roku.
Skuteczniejszej walce z niską emisją mają pomóc kredyty antysmogowe, które udzielane będą przez instytucje finansowe. Wraz z wnioskiem o kredyt na inwestycje ekologiczne inwestorzy będą mogli złożyć jednocześnie wniosek o dotację w obsługiwanym przez fundusze wojewódzkie programie „Czyste Powietrze”. Wnioskodawca załatwi zatem wszystko w jednym „okienku” bankowym. To odpowiednio przeszkoleni pracownicy banków pomogą dopełnić niezbędnych formalności, prześlą dokumentację do funduszów, a udzielona z programu dotacja pomniejszy następnie zobowiązanie kredytowe.
– Zwiększamy dostępność. Współpraca z bankami poszerza nasze kanały dystrybucji dotacji na wymianę starych nieefektywnych źródeł ciepła i termomodernizację domów jednorodzinnych. To ważny krok dla setek tysięcy polskich gospodarstw domowych – podkreślił minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka na konferencji prasowej.
Łączny budżet, w ramach którego banki będą przekazywać do wojewódzkich funduszów wnioski o dotację z przeznaczeniem na częściową spłatę kapitału kredytów to na razie 1,5 mld zł. Jako pierwsze zdecydowały się wprowadzić takie rozwiązania Alior Bank, BNP Paribas Bank Polska, Bank Ochrony Środowiska, Bank Polskiej Spółdzielczości i zrzeszone Banki Spółdzielcze, Credit Agricole Bank Polska, Santander Consumer Bank oraz Banki Spółdzielcze SGB. Dysponują one łącznie ponad 3,5 tys. placówek w całym kraju. Wkrótce mają do nich dołączyć kolejne instytucje.
– Udzielenie przez banki pierwszych kredytów z dotacją planowane jest w połowie tego roku. Do tego niezbędne jest zakończenie trwających jeszcze prac nad systemami IT, przeszkolenie doradców bankowych oraz uruchomienie Ekologicznego Funduszu Poręczeń i Gwarancji w Banku Gospodarstwa Krajowego zasilanego środkami z NFOŚiGW, stanowiącego system gwarancyjny udzielanych przez banki „zielonych” kredytów w programie – wyjaśnia prezes NFOŚiGW prof. Maciej Chorowski.
Dołączenie banków do programu będzie ułatwieniem w sięganiu po wsparcie dla wielu zainteresowanych. To odpowiedź na oczekiwanie o produkt łączący dotację, dostępną w ramach programu „Czyste Powietrze”, z finansowaniem inwestycji z kredytu bankowego. Ponadto, jak podkreślono, dzięki gwarancjom BGK dostępność kredytu będzie znacznie większa, ponieważ banki będą mogły zaproponować lepsze warunki finansowania inwestycji, chociażby przez rezygnację z wymogu stosowania dodatkowych zabezpieczeń.
– Włączenie banków do finansowania przedsięwzięć w ramach programu „Czyste Powietrze” oznacza przede wszystkim zagęszczenie sieci placówek, w których wnioskodawcy uzyskają informację i pomoc w złożeniu wniosku o dotację. Korzystne warunki kredytowania oraz możliwość oferowania kredytu z dotacją w tysiącach placówek bankowych i u partnerów handlowych banków, pozwoli na większą dostępność wsparcia dla Polaków, poszukujących środków finansowych na antysmogowe inwestycje – zaznacza prezes Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz.