1 marca Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach uruchomił nabór w konkursie „Ekopracownia pod chmurką”. To nowa propozycja instytucji na uatrakcyjnienie zajęć dydaktycznych w szkołach i uwrażliwienie dzieci na ochronę środowiska. 2 czerwca poznaliśmy wyniki tej premierowej edycji.
Dedykowane organom prowadzącym placówki oświatowe działanie ma wspierać stworzenie edukacyjnych przestrzeni na świeżym powietrzu przy szkołach podstawowych i średnich w województwie. Takie ekopracownie mają sprzyjać prowadzeniu lekcji z zakresu przyrody, biologii, ekologii, geografii czy geologii.
Jak podkreślają pracownicy Funduszu, celem konkursu jest aktywizacja dzieci i młodzieży, uatrakcyjnienie nauczania poprzez wprowadzenie zajęć terenowych i żywych lekcji przyrody, umacnianie i kształtowanie wrażliwości dzieci na przyrodę oraz rozwijanie ich zainteresowań z zakresu jej ochrony i edukacji ekologicznej.
By uzyskać dofinansowanie, trzeba było wyróżnić się kreatywnością i pomysłowością w sposobie zagospodarowania terenu oraz uatrakcyjnieniu i podniesieniu poziomu zajęć dydaktycznych. Maksymalnie mogło ono wynieść 70 tys. zł. Zadania powinny zostać zrealizowane do końca roku szkolnego 2023/2024.
Zainteresowanie tym premierowym działaniem było bardzo duże. Na konkurs wpłynęło sto pięćdziesiąt jeden wniosków. Finalnie wybrano siedemdziesiąt, na co przeznaczono ponad 4,5 mln zł. Dotacje trafią także do kilku placówek z powiatów częstochowskiego i kłobuckiego.
Z pierwszego wsparcie na dwa projekty trafi do gminy Kłomnice, która zainwestuje w szkołach podstawowych w Garnku i Zawadach oraz na kolejne do samorządu Dąbrowy Zielonej i Mykanowa. W powiecie kłobuckim natomiast o edukacyjne przestrzenie wzbogacą się placówki oświatowe w Parzymiechach, Ostrowach nad Okszą, Opatowie, Wąsoszu Górnym, a także we Wręczycy Wielkiej.