fbpx

Poczesna

W szkole pojawiła się policja. Z psem tropiącym, technikiem kryminalistyki i karetką

fot. Nina Skowrońska

7 maja do podstawówki we Wrzosowej zawitali funkcjonariusze Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie. Obecność mundurowych to pokłosie akcji promującej zawód policjanta.

– Policjant kojarzy nam się najczęściej z takim człowiekiem, który ubrany w mundur idzie i pilnuje tych co są niegrzeczni – mówiła obrazowo do zgromadzonych dzieci Justyna Wilk, dyrektor placówki. – A dzisiaj chcemy pokazać wam troszeczkę więcej. Bardzo się cieszymy, że jest z nami technik kryminalistyki, który pewnie pokaże jak się zbiera ślady, odciski palców. Dzięki temu zobaczycie w jaki sposób przestajecie być anonimowi. Są też panowie z prewencji i pani z policyjnych kadr – dodawała.

Spotkanie, które miało na celu przybliżyć uczniom policyjną profesją, pokazać odpowiedzialność związaną z tym fachem, ale i zagrożenia płynące z wykonywanych obowiązków, zgromadziło nie tylko uczniów ze wspomnianej szkoły. Było również spore grono miejscowych przedszkolaków.

Duże zainteresowanie młodych mieszkańców gminy wzbudził pies tropiący. Api, bo tak wabił się czworonożny gliniarz, cierpliwie znosił komendy wydawane przez swojego opiekuna.

– To w przypadku alarmów bombowych bardzo ważny członek załogi – tłumaczyła dzieciom dyrektor Wilk.

To nie jedyny zwierzak, jakiego przywieźli ze sobą policjanci. Były i konie, które na co dzień patrolują okolice Jasnej Góry. Okazało się, że pokaz w ich wykonaniu stanowił nie lada atrakcję dla młodzieży.

Policyjny technik kryminalistyki podzielił się z kolei wiedzą na temat daktyloskopii i oględzin miejsca zdarzenia. Podkreślał, że nawet najmniejszy ślad może mieć wpływ na wskazanie sprawcy przestępstwa i dlatego w zawodzie technika, oprócz specjalistycznej wiedzy, ważna jest precyzja oraz odporność psychiczna. W międzyczasie uczniowie mogli samodzielnie pobrać odciski palców.

Policjanci z pododdziału prewencji zademonstrowali natomiast jak wygląda udzielanie pierwszej pomocy poszkodowanym. Pokazali także wyposażenie nowoczesnej karetki pogotowia. Panie z „drogówki” mówiły o zasadach bezpieczeństwa na drodze, przestrzeganiu zasad przewożenia dzieci w samochodach, ostrożności w czasie poruszania się rowerem i pieszo. Chętni mogli przymierzyć alkogogle i na własnej skórze przekonać się jak wygląda upośledzenie zmysłów po spożyciu alkoholu. Zainteresowani podjęciem w przyszłości pracy w zawodzie policjanta uzyskali precyzyjne informacje o zasadach rekrutacji oraz predyspozycjach mających kluczowe znaczenie dla potencjalnej służby.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter