fbpx

Poczesna

W tym roku Syderyty powędrowały do rąk sześciu osób

fot. Urząd Gminy Poczesna

Już po raz czwarty wójt Krzysztof Ujma wyróżnił najbardziej zasłużone osoby za ich zaangażowanie w rozwój i promocję gminy. Dotychczas nagroda wręczana była w czterech kategoriach. W tym roku pula powiększyła się o kolejną – Super Syderyt „Przyjaciel Gminy Poczesna”.

Syderyty to statuetki dla osób, które dzięki swojemu zaangażowaniu, pracy społecznej i talentowi przyczyniają się do rozwoju gminy. Zaprojektował je Jerzy Kędziora, światowej sławy rzeźbiarz i jednocześnie mieszkaniec Poczesnej. W każdym egzemplarzu umieszczona jest ruda żelaza, będąca naturalnym bogactwem okolicznych terenów. Tym samym każda statuetka z tym minerałem jest niepowtarzalnym dziełem.

– Każda gmina w Polsce ma różne uroczystości, ale już z samych powitań widać i słychać, że to dla naszego samorządu najważniejsze wydarzenie w roku – podsumował Krzysztof Ujma dziesięciominutową prezentację, w której prowadzący wymieniali nazwiska gości przybyłych na galę. – Kapituła ma coraz większy problem żeby w tych poszczególnych kategoriach dokonać wyboru. W tym roku wybraliśmy takie osoby, które w pełni zasługują na to wyróżnienie. W tym roku po raz pierwszy będziemy wręczać także Super Syderyty. Dla osób, które w szczególny sposób zasłużyły się i pamiętają o mieszkańcach gminy, samorządzie i w różny sposób nas wspomagają – dodawał.

Po krótkiej prezentacji dotyczącej rysu historycznego i szeregu zagadnień związanych z tematyką górnictwa rud żelaza w wykonaniu Andrzeja Strugacza, pasjonata lokalnej historii, nadszedł kulminacyjny moment. Każdorazowo po wyemitowaniu na telebimach sylwetek nagrodzonych, włodarz Poczesnej w towarzystwie Iwony Choły, przewodniczącej rady gminy, wręczali wyróżnienia.

W kategorii przedsiębiorczość statuetka trafiła do Przemysława Błaszaka, właściciela firmy meblarskiej z Nierady. Za działalność w zakresie sportu, zdrowia, opieki społecznej i ochrony środowiska nagrodzono Marka Morzyka. Oświata, kultura i sztuka okazała się w tym roku domeną Justyny Wilk, pedagoga i choreografa, a zarazem szefowej Zespołu Folklorystycznego „Wrzosowianie”. Z kolei Andrzej Patorski, społecznik i były samorządowiec, doceniony został za szczególne zasługi na rzecz gminy. Wspomniane wcześniej Super Syderyty trafiły natomiast do rąk europosłanki Jadwigi Wiśniewskiej oraz Stanisława Gmitruka, radnego sejmiku województwa śląskiego.

– Bardzo serdecznie wszystkich pozdrawiam już jako formalnie i faktycznie potwierdzony przyjaciel gminy Poczesna. Dziękuję za tą piękną statuetkę – cieszył się Gmitruk.

Oficjalną część gali zakończył występ gwiazdy wieczoru. Tym razem była to aktorka Katarzyna Żak.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter