fbpx

Ekologia w powiecie

W tym roku „Zielone czeki” będą miały szczególny wydźwięk

fot. Mirosław Cichy/WFOŚiGW w Katowicach

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach wystartował z przyjmowaniem zgłoszeń w konkursie „Zielone czeki”, nagród przyznawanych z okazji Dnia Ziemi. To jeden z najważniejszych i najbardziej prestiżowych konkursów związanych z ochroną środowiska w regionie. Zgłoszenia przyjmowane są tylko do końca marca 2023 roku.

Tegoroczna edycja będzie miała szczególny charakter, bowiem przypada na jubileuszową rocznicę 30-lecia Funduszu. W związku z tym wśród nagród pojawi się dodatkowa, specjalna statuetka oraz czeki opiewające na 10 tys. zł w każdej z czterech kategorii.

– To będzie naprawdę wyjątkowa edycja tego konkursu. Każdy, kto weźmie w nim udział, ma szansę zdobyć niepowtarzalną statuetkę „Zielonych czeków” 30-lecia Funduszu. Mogę zdradzić, że przygotowaliśmy tylko pięć takich statuetek – cztery dla każdej kategorii oraz jedną, gdyby kapituła zdecydowała się na przyznanie w tym roku nagrody specjalnej. Niebawem je pokażemy, bo w tej chwili są jeszcze w fazie produkcji. Tym bardziej więc warto spróbować swoich sił i przysłać nam zgłoszenie – wyjaśnia Tomasz Bednarek, prezes WFOŚiGW w Katowicach.

Tegoroczne „Zielone czeki” za działalność w 2022 roku, zostaną przyznane w czterech kategoriach – ekologiczna osobowość roku, gmina przyjazna dla czystego powietrza, inwestycja proekologiczna roku oraz programy i akcje na rzecz ochrony przyrody oraz edukacji ekologicznej.

O przyznaniu nagród zdecyduje kapituła konkursu. Poza wyjątkową statuetką „Zielonych czeków” 30-lecia Funduszu, nagrodami są czeki o wartości 10 tys. zł i dyplomy honorowe dla wyróżnionych, maksymalnie pod dwóch w każdej z kategorii.

– Regulamin konkursu pozwala również na przyznanie nagrody specjalnej. Termin przyjmowania wniosków upływa 31 marca, a laureatów poznamy do końca kwietnia – podkreślają pracownicy Funduszu.

Pierwsze „Zielone czeki” z okazji Dnia Ziemi przyznane zostały przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach w 1994 roku. Jak podkreślają pracownicy instytucji, od tego czasu zmieniały się regulaminy, kategorie, statuetki i nagrody pieniężne.

– Nie zmienił się jednak prestiż nagrody, która do dzisiaj cieszy się ogromnym zainteresowaniem, a otrzymują ją wyjątkowi ludzie, wyjątkowe projekty, wyjątkowe gminy, które działają na rzecz ochrony środowiska – nadmieniają.

Do tej pory przyznanych zostało już ponad trzysta „Zielonych czeków”.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter