Jutro startuje czwarta edycja Pikniku Rycersko-Archeologicznego „Słowiański Gąszczyk – Waleczni Przodkowie”. Organizatorzy tej dwudniowej imprezy przygotowali dla uczestników szereg atrakcji.
Zaplanowane na 14 i 15 czerwca wydarzenie podzielone zostało na dwa moduły. W pierwszym dominować będzie rzemiosło i archeologia, a w kolejnym tematyka związana z funkcjonowaniem typowo słowiańskiej osady.
Piknik rozpocznie się o godz. 9 w piątek. Osoby, które bardziej interesują się kwestiami związanymi z rycerskim rzemiosłem, będą miały okazję wziąć udział w różnorodnych warsztatach. W planach są choćby warsztaty skórnicze, kowalskie, kulinarne, świeczkarskie, garncarskie, odlewnicze, tkackie czy kaligraficzne. Chętni będą mogli także wziąć udział w grze terenowej, którą poprowadzą archeolodzy z Muzeum Częstochowskiego.
Ci, którzy wolą zobaczyć jak funkcjonowała osada słowiańska, także nie będą się nudzić. W programie znalazła się prezentacja uzbrojenia z X wieku oraz pokaz walk. Zarówno tych indywidualnych jak i w wykonaniu wczesnośredniowiecznych drużyn. Na miejscu nie braknie okazji, by skosztować typowo słowiańskiej strawy przygotowanej zgodnie z historycznymi recepturami czy zakupić repliki wczesnośredniowiecznych wyrobów.
Kolejny dzień będzie obfitował w kontynuację części warsztatowej. Program wzbogaci prezentacja elementów życia codziennego ludzi żyjących w czasach wczesnego średniowiecza. Odbędzie się turniej łuczniczy i symulacja walki o most. Kulminacyjną częścią pikniku będzie z kolei fabularyzowane starcie dwóch armii w bitwie o gród. Całość zakończy koncert zespołu Daj Ognia.
Piknik Rycersko-Archeologiczny „Słowiański Gąszczyk – Waleczni Przodkowie” to wspólne przedsięwzięcie gminy i Grupy Rekonstrukcyjnej Żelazny Wilk. Wydarzenie odbywa się we współpracy z Muzeum Częstochowskim, krakowskim Bractwem Wotczina Raróg oraz Jurajskim Stowarzyszeniem Nowa Tradycja.