fbpx

Blachownia

Wdrożono system, który ostrzeże przed smogiem

fot. Pixabay

Mieszkańcy Blachowni od początku listopada mogą monitorować jakość powietrza, którym oddychają. W czterech lokalizacjach na terenie gminy zainstalowane zostały czujniki, a aktualne odczyty każdy może w dowolnej chwili sprawdzić w dedykowanej aplikacji. Wystarczy ją pobrać na swojego smartfona.

Aparaturę pomiarową testowano już w miesiącach wakacyjnych, kiedy urzędnicy sprawdzali działanie systemu Syngeos. Ostatecznie zdecydowano się i wybrano rozwiązania, które proponuje aplikacja Airly. Można ją pobrać na każde urządzenie mobilne. Odczyty dostępne są także na stronach największych ogólnopolskich serwisów internetowych. Czujniki zostały zamontowane na stałe w centrum Blachowni, na osiedlu Leśna, w Łojkach i w Ostrowach.

– Wdrożenie systemu poprzedzone było wielotygodniowymi testami rozwiązań proponowanych przez kilku dostawców usług. Nie mieliśmy żadnych wątpliwości, że jest on naszej gminie potrzebny. Wyszliśmy naprzeciw oczekiwaniom, kierując się dbałością o zdrowie i bezpieczeństwo ludzi. Smog jest bowiem realnym zagrożeniem, a mieszkańcy powinni posiadać wiedzę o tym jaka jest jakość powietrza – mówi burmistrz Sylwia Szymańska.

Jak podkreślają urzędnicy, poprzez kontrolę paliw spalanych w piecach urząd zyskuje narzędzie do walki z emisją szkodliwych substancji, a dzięki monitoringowi – szybką sposobność reagowania na niepożądany wzrost zanieczyszczenia.

– Stałe monitorowanie jakości powietrza w naszej gminie z pewnością przyczyni się do ograniczenia emisji zanieczyszczeń, a nasze powietrze i walory krajoznawcze wpłyną na rozwój turystyki. Identyfikacja źródeł problemu i zwiększenie świadomości ekologicznej wśród mieszkańców to podstawowy krok w tym właśnie kierunku – podkreśla burmistrz.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter