fbpx

Janów

Weekend pod znakiem Juromanii. W Złotym Potoku nie brakowało atrakcji

fot. SOKiS w Janowie

Stylowo i wytwornie, ale również sportowo i aktywnie – tak można podsumować przebieg tegorocznego weekendu z Juromanią w Złotym Potoku. Na te dwa dni wyśmienitej zabawy gmina Janów przygotowała moc atrakcji. Były tematyczne questy, zawody w nordic walking, koncerty, pokazy iluzji, strojów z epoki i tańca z ogniem. Najmłodsi mogli się cieszyć licznymi animacjami, a ponadto na odwiedzających Pałac Raczyńskich czekało tradycyjne przyjęcie w ogrodach hrabiego Krasińskiego.

W ponad czterdziestu lokalizacjach na terenie Jury Krakowsko-Częstochowskiej odbywały się od 17 do 19 września setki wydarzeń eksplorujących dziedzictwo historyczne, kulturalne, turystyczne i kulinarne jurajskich samorządów, ale i pokazujących potencjał, który drzemie w tym właśnie zakątku kraju. „Jura aktywna z natury” to hasło, które przyświecało tegorocznej edycji wydarzenia.

– Juromania za każdym razem szykuje prawdziwą ucztę wrażeń. Bogactwo Jury przenosi uczestników w średniowieczne klimaty zamków i warowni. Pobudza wszystkie zmyły podczas turniejów rycerskich, pokazów historycznych, w regionalnej kuchni czy na licznych warsztatach i zajęciach edukacyjnych. Dla aktywnych czekają wspinaczki pod okiem instruktorów, rajdy i wycieczki z przewodnikiem – podkreślają organizatorzy przedsięwzięcia.

Również i gmina Janów jest jednym z samorządów, który aktywnie włączył się w tworzenie koordynowanego przez urzędy marszałkowskie z województw śląskiego i małopolskiego projektu promującego ten wyjątkowy obszar. Imprezy odbywają się zawsze w Złotym Potoku.

18 września przygotowano atrakcje z myślą o tych, którzy uwielbiają aktywny wypoczynek. Tuż po godz. 9 rano spod najstarszej pstrągarni w Europie wystartował pierwszy z zaplanowanych na ten dzień questów edukacyjnych „Skarby Jury”. Zabawę przygotowało Muzeum Geologiczne, a jej głównym założeniem było ukazanie złotopotockiego krajobrazu krasowego. Gra edukacyjna, przypominająca podchody, polegała na odkrywaniu dziedzictwa geologicznego tego właśnie obszaru Jury. Na podstawie informacji zawartych w wierszowanych wskazówkach uczestnicy musieli zdobywać kolejne stanowiska gry. Nieco inną opcją była debiutująca w tym roku kolejna trasa wycieczki po Złotym Potoku, która wiodła szlakami twórczości Zygmunta Krasińskiego. Uczestnicy tej zabawy mogli z kolei zapoznać się, ale i wykazać wiedzą o życiu i twórczości tego wybitnego poety. Zwieńczeniem sobotnich wydarzeń były zmagania w nordic walking, które przygotował Kabex LKS Podkowa Janów.

Kolejny dzień, niedzielę, zdominowały już wydarzenia kulturalne. W Zespole Pałacowo-Parkowym w Złotym Potoku odbyło się tradycyjne „Przyjęcie w Ogrodach Hrabiego Krasińskiego”. Ten historyczny raut, na którym nie brakowało etykiety i strojów z epoki, ponownie przyciągnęło mnóstwo gości i spragnionych wrażeń turystów. Muzycznie całość uświetnił koncert Częstochowskiego Kwartetu Smyczkowego w repertuarze z XVIII i XIX wieku. Wystąpiło ponadto trio operetkowe w programie złożonym z arii i duetów operowych i operetkowych oraz Chór Złotopotocki im. Zygmunta Krasińskiego.

– Najmłodsi uczestnicy z zapartym tchem oglądali pokaz iluzji w wykonaniu Pawła Szretera. Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się animacje dla dzieci oraz stoisko Muzeum Geologicznego, jak i zwiedzanie Muzeum Regionalnego. Dzień pełen atrakcji zakończył niezwykle efektowny pokaz tańca z ogniem „Sweet dreams” w wykonaniu grupy Inferis. Było cudownie i klimatycznie. Dziękujemy wszystkim, że byliście razem z nami i zapraszamy za rok – podsumowują janowscy urzędnicy.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter