fbpx

Ekologia w powiecie

Więcej pieniędzy na program „Moja Woda”. Ogromne zainteresowanie „małą retencją”

fot. Pxhere

Z początkiem sierpnia wystartowała trzecia edycja programu „Moja Woda”. Jak się okazało, po trzech tygodniach naboru wniosków jest tak dużo, że Ministerstwo Klimatu i Środowiska zwiększyło budżet programu o 100 mln zł, do 230 mln zł.

Skala przeznaczonych środków jest więc rekordowo duża. Na dwie poprzednie edycje wyasygnowano bowiem łącznie 236 mln zł. W tym roku jednak zainteresowanie programem jest wyjątkowe. W samym tylko województwie śląskim wpłynęło ponad dwa tysiące wniosków na kwotę 10 mln zł.

Właściciele domów jednorodzinnych, którzy chcą wybudować w swoim gospodarstwie małą instalację retencyjną, nie powinni się więc ociągać ze złożeniem wniosku.

– Minęły zaledwie trzy tygodnie od startu trzeciej edycji programu, a my już mamy dwa tysiące wniosków, na łączną kwotę ponad 10 mln zł. To pokazuje, jak ogromne jest zainteresowanie tym programem. To tzw. strzał w dziesiątkę, jeśli chodzi o odpowiedź na potrzeby mieszkańców. Nabór mamy cały czas otwarty, wnioski można składać, ale jeśli pula środków przeznaczonych na program „Moja Woda” się wyczerpie, to trzeba będzie nabór zamknąć przed zaplanowanym terminem zakończenia, podobnie jak było w poprzednich edycjach – wyjaśnia Tomasz Bednarek, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

O samych zasadach trwającego naboru informowaliśmy we wcześniejszym artykule (tutaj). Warto jednak podkreślić, że głównym założeniem wdrażanej przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, wraz z funduszami wojewódzkimi, inicjatywy jest zbudowanie niemal sześćdziesięciu ośmiu tysięcy przydomowych instalacji retencyjnych w gospodarstwach indywidualnych i zagospodarowanie wody opadowej i roztopowej w ilości 3,38 mln m³ rocznie, co ma wspomóc nie tylko walkę z suszą, ale i lokalnymi podtopieniami.

W samym województwie śląskim w dwóch poprzednich edycjach WFOŚiGW w Katowicach przyznał dotacje ponad sześciu tysiącom beneficjentów i wypłacił blisko 19 mln zł. Szacuje się, że dzięki temu łączna ilość zaoszczędzonej wody to około 445 tys. m³ rocznie. W skali całego kraju jest to już około 2,5 mln m³.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter