Zespół Szkolno-Przedszkolny w Mokrej czekają kolejne prace remontowe. Do trwającej obecnie termomodernizacji obiektu władze gminy chcą dorzucić jeszcze przebudowę ciągów komunikacyjnych czy budowę windy dla niepełnosprawnych. Przetarg ogłoszono w połowie sierpnia.
Realizowane obecnie prace remontowe w szkole w Mokrej są efektem pozyskania przeszło 2,3 mln zł z funduszy unijnych na projekt poprawy efektywności energetycznej budynków publicznych na terenie gmin Miedźno i Przystajń. Zadanie obejmowało termomodernizacje dwóch remizo-świetlic – w Podłężu Szlacheckim oraz miejscowości Ługi-Radły – na obszarze partnerskiego samorządu oraz właśnie rodzimej placówki oświatowej.
– Zakres prowadzonej termomodernizacji obejmuje przede wszystkim docieplenie ścian zewnętrznych, stropu i poddasza czy wymianę stolarki okiennej. Pojawi się nowa instalacja grzewcza oraz ekologiczny kocioł centralnego ogrzewania. Budynek będzie opalany peletem – informuje Daria Piątek, rzecznik prasowy urzędu gminy. – Ponadto zamontowane zostaną panele fotowoltaiczne, zakupiony będzie agregat prądotwórczy, by zabezpieczyć budynek przed brakiem elektryczności, jak również wymienione zostaną na energooszczędne oprawy oświetleniowe, co ma zminimalizować jeszcze bardziej pobór prądu i obniżyć skalę emisyjności budynku. Dużą część już udało się wykonać – dodaje.
Wskazany wyżej zakres robót ma kosztować około 2 mln zł. Jednakże to nie wszystko, gdyż urząd zdecydował się dorzucić kolejne kilkaset tysięcy złotych, by oddać mieszkańcom budynek w naprawdę wysokim standardzie.
– W trakcie prowadzonych prac powstała konieczność wykonania dodatkowych prac budowlanych, wynikających z potrzeby dostosowania istniejących rozwiązań do obecnie obowiązujących norm przewidzianych dla budynków oświatowych. Chodzi przede wszystkim o wykonanie nowych wejść i drzwi zewnętrznych do budynku i nowych schodów, by dojścia były kompatybilne z tymi wejściami. Do tego przebudowane zostaną zewnętrzne ciągi komunikacyjne. Nowe chodniki zapewnią komfort poruszania się. Wszystkie wejścia zewnętrzne zostaną zadaszone daszkami szklanymi z bezpiecznego szkła hartowanego – podkreśla rzecznik urzędu.
Jak się jednak okazuje to jeszcze nie wszystko. W przetargu przewidziano również budowę szybu i montaż windy dla osób niepełnosprawnych. Rozwiązanie takie ma zapewnić dostępność zarówno do szkoły, jak i oddziału przedszkolnego.
– Chcemy, by prowadzone na terenie obiektu prace były kompleksowe. Tak, by w najbliższej przyszłości szkoła nie stała się ponownie placem budowy. Stąd podjęta została decyzja o dostosowaniu placówki do potrzeb osób niepełnosprawnych. Umożliwi to budowa szybu windowego oraz montaż zewnętrznego dźwigu, który da możliwość komunikacji z poziomu gruntu na parter i piętro – zaznacza urzędniczka.