fbpx

Blachownia

Wielka przemiana w centrum miasta. Jego władze chcą, by to była wizytówka regionu

fot. Shutterstock

Wraz z początkiem wiosny ruszyła ofensywa inwestycyjna w Blachowni. Gruntownej modernizacji poddana zostanie niemal cała centralna część miasta. Za kilkanaście miesięcy miejscowość ma szansę stać się wizytówką i atrakcją turystyczną w skali całego regionu. Jednym z głównych zadań jest bowiem rewitalizacja zbiornika wodnego i jego najbliższego otoczenia.

Na zadania modernizacyjne udało się pozyskać gminie ponad 30 mln zł. To kwota bez precedensu w historii miasta, które w ubiegłym roku celebrowało pięćdziesięciolecie nadania praw miejskich.

O wielkości zaplanowanych na najbliższe miesiące wydatków, świadczy chociażby to, że ich łączna wartość znacząco przekracza zsumowane nakłady na infrastrukturę z ostatnich kilku lat.

– Zamieniamy Blachownię i całą naszą gminę na urocze, wygodne do życia miasteczko. Inwestycje swoim zasięgiem obejmą kilkadziesiąt hektarów gruntów i kilkadziesiąt hektarów wody w centralnej części miasta. Ich wielka skala i znaczenie dla rozwoju Blachowni nie budzi wątpliwości. Nasze miasto przejdzie ogromną metamorfozę – mówi Sylwia Szymańska, burmistrz Blachowni.

Najważniejszym z przedsięwzięć jest gruntowna rekultywacja zbiornika wodnego. Prace mają kosztować przeszło 14 mln zł, z czego ponad 12 mln zł pokryją pozyskane środki unijne na ten cel. Inwestycja prowadzona jest dwuetapowo. W kwietniu zwodowano refuler, który wydobędzie niemal 100 tys. m3 nagromadzonych osadów i pogłębi dno. Oczyszczanie samego zalewu ma się zakończyć w przyszłym roku. Ma to znacząco poprawić warunki do uprawiania wszelkich sportów wodnych oraz montażu i funkcjonowaniu nawodnej infrastruktury rekreacyjnej. Z kolei efekty kompleksowego zagospodarowania otoczenia są już widoczne. W jego ramach powstaje mała architektura, wieża widokowa, nowa szeroka plaża. Dodatkową atrakcją będą wodne fontanny, a dla miłośników aktywnego wypoczynku – pięć kilometrów ścieżek pieszo-rowerowych.

Działania rewitalizacyjne obejmą również pas zieleni śródmiejskiej. Za ponad 6 mln zł stworzony zostanie nowoczesny park miejski z dużym placem zabaw. Zbudowane zostaną ponadto ścieżki spacerowe, którym towarzyszyć będą obiekty małej architektury, fontanna, ławki, kosze, poidełka dla ptaków czy domki dla owadów.

Za kolejne ponad 4,5 mln zł rozpoczęła się również budowa zintegrowanego węzła przesiadkowego. Na ten projekt udało się pozyskać 2,7 mln zł dofinansowania. W ramach inwestycji przebudowany zostanie układ komunikacyjny w rejonie skrzyżowania ulic Sienkiewicza i 1 Maja. Modernizacji poddana zostanie sieć kanalizacyjna, gazowa, teletechiczna i energetyczna. Rozbudowane będą parkingi, w tym także dla rowerów. Powstanie zatoka autobusowa wraz z wiatami przystankowymi. Mieszkańcy korzystający z komunikacji otrzymają też do dyspozycji nowoczesne pawilony do obsługi pasażerów.

Ambitne plany zakładają ponadto uruchomienie Centrum Aktywności Obywatelskiej. W tym celu adoptowane są niszczejące do tej pory budynki tzw. „Prażynki” oraz kamienicy po dawnej szkole, zlokalizowanej przy ulicy Sienkiewicza 15. Łączna wartość projektu wynosi 5,4 mln zł. Nie zapomniano również o rozwoju infrastruktury sportowej. Za rok gotowy ma być kompleks boisk na tzw. Saharze. Pierwsze z nich posłuży do gry w piłkę nożną. Będzie miało nawierzchnię trawiastą – hybrydową. Kolejne ma pełnić uniwersalną funkcję. Wielozadaniowy obszar otrzyma nawierzchnię poliuretanową, a inwestycja wzbogacona zostanie o system nawadniający, oświetlenie i montaż sprzętu sportowego.

– W kampanii wyborczej mówiłam, że razem dorównamy najlepszym. Dziś mogę z czystym sumieniem powiedzieć, że tak się właśnie dzieje – przekonuje burmistrz. – Konsekwentnie realizujemy założony plan i wprowadzamy gminę na trwałą ścieżkę rozwoju. Na sześć gigantycznych inwestycji wydamy łącznie prawie 32 mln zł, z których ponad 80 proc. pochodzić będzie ze skutecznie pozyskanych środków z Unii Europejskiej i budżetu centralnego. Zdecydowana większość robót zostanie zrealizowana już w roku bieżącym. Inwestujemy w rozwój infrastruktury, oświaty i partycypację społeczną. Mamy własny, bezpłatny w gminie transport. Przez trzy i pół roku dokonaliśmy ogromnego skoku w rozwoju – dodaje.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter