fbpx

Miedźno

Władze gminy zamierzają pozyskać siedemdziesiąt sześć milionów złotych na trzy inwestycje

fot. Urząd Gminy Miedźno

W pierwszym naborze Programu Inwestycji Strategicznych gmina Miedźno zgłosiła wnioski na trzy inwestycje opiewające łącznie na ponad 76 mln zł dofinansowania. Program będący jedną ze składowych Polskiego Ładu, pakietu zmian, nad którego ostatecznym kształtem trwają jeszcze prace w Sejmie.

Do połowy sierpnia jednostki samorządowe miały czas, by przesłać do Banku Gospodarstwa Krajowego maksymalnie trzy wnioski do pierwszej, pilotażowej edycji działania. Instytucja ta ma bowiem udzielać promes inwestycyjnych na realizację proponowanych przedsięwzięć. Budżet zakończonego niedawno naboru to 20 mld zł. Samorządy i ich związki złożyły łącznie niemal osiem tysięcy wniosków. Z samego województwa śląskiego wpłynęło ich pięćset czterdzieści pięć. Z możliwości tej skorzystały także władze gminy Miedźno.

Wójt Piotr Derejczyk ze wsparciem tych pieniędzy chciałby w pierwszej kolejności rozbudować oczyszczalnię ścieków w Ostrowach nad Okszą. Konsekwencją tego byłaby budowa brakujących odcinków kanalizacji na terenie całej gminy. Po jego zakończeniu niemal wszystkie gospodarstwa miałyby dostęp do sieci sanitarnej. Budowa brakujących odcinków bezpośrednio wpłynęłaby na poprawę komfortu egzystencji ponad dwóch tysięcy mieszkańców. Koszty inwestycji miałyby sięgnąć 46 mln zł.

Druga aplikacja przewiduje wsparcie na budowę przeprawy mostowej na Liswarcie, pomiędzy miejscowościami Władysławów i Brzózki. Okoliczni mieszkańcy czekają na tę inwestycję już od wielu lat. Zresztą prace projektowe nad nią już trwają i są mocno zaawansowane. Efektem ma być skomunikowanie gminy Miedźno z gminami sąsiadującymi – Popowem i Kłobuckiem, jak również z terenem powiatu pajęczańskiego. Przy okazji poprawiłaby się również sieć dróg, jak i komunikacja w miejscowościach Kołaczkowice, Miedźno, Wapiennik, Ostrowy nad Okszą, Władysławów i Borowa. Urząd oszacował koszt przedsięwzięcia na prawie 30 mln zł.

Trzeci, najmniejszy z projektów, wyceniony na nieco ponad 4,5 mln zł, ma pomóc w gruntownej modernizacji remiz strażackich we Władysławowie i Borowej. Mają tam powstać swoiste centra życia kulturalnego i integracyjnego tych miejscowości, z których korzystać będą zarówno lokalni druhowie, jak i pozostali mieszkańcy. W zamierzeniach budynki mają zostać wykonane w proekologicznej technologii oraz wykorzystywać odnawialne źródła energii. Zyska również ich otoczenie.

– W gminie Miedźno skupiliśmy się na obszarach wsparcia przewidujących inwestycje w infrastrukturę wodno-kanalizacyjną, drogową oraz społeczną. W dwóch pierwszych dofinansowanie może sięgnąć 95 proc. wartości inwestycji, a w kolejnym 90 proc. – podkreśla wójt Piotr Derejczyk. – To niezwykle ważne, strategiczne dla nas inwestycje, z których dobrodziejstwa skorzystałoby kilkadziesiąt tysięcy mieszkańców. Nie tylko naszej gminy, ale również sąsiadujących gmin i powiatów. Szacunkowe koszty wszystkich zgłoszonych przez nas projektów to ponad 80 mln zł. Dofinansowania miałyby więc pokryć ponad 76 mln zł. Jeśli to wszystko by się udało zdobyć, to udział gminy, przy takich nakładach, będzie dosłownie symboliczny – komentuje włodarz.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter