fbpx

Konopiska

Wspólne świętowanie podczas polsko-ukraińskiego spotkania wielkanocnego

fot. Urząd Gminy Konopiska

23 kwietnia Gminne Centrum Kultury i Sportu w Konopiskach zorganizowało w miejscowej hali sportowej spotkanie, które miało na celu przybliżenie goszczącym w gminie uchodźcom z Ukrainy polskich zwyczajów i tradycji.

W przedsięwzięciu obok mieszkańców i gości zza wschodniej granicy udział wzięli przedstawiciele lokalnych władz, samorządowcy szczebla gminnego i powiatowego, przedstawicielki kół gospodyń wiejskich z terenu gminy, działacze i społecznicy. Tłumaczenia na język ukraiński podjęła się Milena Polivko.

– Zdrowia, pokoju, niegasnącej nadziei, wytchnienia od niepokoju i trudów, a także wiosennej energii, wiary oraz siły – życzył wszystkim zgromadzonym wójt Jerzy Żurek.

Część artystyczną wydarzenia rozpoczęła Oksana Shevchuk, która zapoznała zebranych z ukraińską poezją. Na scenie pojawiły się rodzime „Konopielki”, mażoretki, grupa reprezentująca Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych Ruchowo Ich Rodzin i Przyjaciół „Prometeus” oraz panie
z KGW „Wiosenne Kwiaty”.

– Dziękuję Polakom za ich ogromną pomoc i wsparcie – podkreślała Oksana Shevchuk, życząc przy okazji dobrych świąt swoim rodakom (w prawosławiu Wielkanoc obchodzi się tydzień po naszych świętach – przyp. red.).

Po artystycznych prezentacjach tradycyjnie nie mogło zabraknąć degustacji świątecznych potraw. Stoły obfitowały zarówno w polskie, jak i ukraińskie specjały. Najmłodsi mieli natomiast okazję skorzystać z kącika z malowankami oraz pobawić się na dmuchańcu.

– W holu głównym hali sportowej pracownicy Gminnej Biblioteki Publicznej w Konopiskach zorganizowali kiermasz, na którym można było wymienić się książkami. Były także malowanki dla najmłodszych i rozmaite materiały w języku ukraińskim. Inicjatywa wymiany książek spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem mieszkańców. Dzięki niej, każdy, kto przyniósł książkę, mógł znaleźć dla siebie nową lekturę – informuje Ewa Stefanowska-Lasoń z urzędu gminy.

Organizatorzy przygotowali również podarunki dla ukraińskich dzieci, które wcześniej pozyskali od zaprzyjaźnionych z gminą darczyńców. Do rąk małych Ukraińców trafiły lampki biurkowe, poduszki, zestawy pościeli, ozdoby wielkanocne i słodycze.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter