fbpx

Poczesna

Wybitny rzeźbiarz spotkał się ze swoim sąsiadami podczas wieczoru autorskiego

fot. Urząd Gminy Poczesna

Na początku września w Gminnym Centrum Kultury, Informacji i Rekreacji w Poczesnej miał miejsce wieczór autorski z Jerzym Kędziorą, polskim artystą-plastykiem oraz twórcą rzeźb balansujących. Wydarzenie połączono z wystawą fotografii rzeźb Bartłomieja Kędziory oraz projekcją filmu „Natura i Kultura” Pauliny Domagalskiej i Bartłomieja Stypki.

Jerzy Kędziora to wybitny rzeźbiarz, projektant i pedagog. Twórca i realizator rzeźb postaci balansujących, które stawiają go w rzędzie najoryginalniejszych artystów nie tylko w kraju, ale i za granicą. Jego rzeźby trwale wzbogaciły zarówno rodzimą, jak i światową kulturę.

Artysta na co dzień mieszka w Poczesnej. Na terenie swojej posesji prowadzi niekonwencjonalną galerię – Poczesna Galeria Rzeźby. W przeważającej części znajduje się ona pod gołym niebem, gdzie w zieleń i budynki wkomponowane zostały jego rzeźby. Prace Kędziory znajdują się w zbiorach wielu polskich muzeów, w tym Muzeum Narodowego w Warszawie, a za granicą w prywatnych kolekcjach w Argentynie, Austrii, Belgii, Francji, Stanach Zjednoczonych, Włoszech czy w Watykanie. Poza wymienionymi krajami balansujące dzieła artysty prezentowano choćby w Hiszpanii, Holandii, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii czy Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

– Podczas wspomnianego wieczoru autorskiego połączonego z wystawą fotografii rzeźb Bartłomieja Kędziory – syna artysty – oraz projekcją filmu „Natura i Kultura” Pauliny Domagalskiej i Bartłomieja Stypki w Gminnym Centrum Kultury, Informacji i Rekreacji w Poczesnej mogliśmy jeszcze lepiej zapoznać się z twórczością artysty. Prezentowane zdjęcia poszerzyły arsenał pokazywanych prac i przedstawiły je w innym wystawienniczym anturażu i kulturowych kontekstach, jednocześnie stanowiące o bogactwie dorobku jubilata. Ekspozycja fotograficzna to wystawa wspierająca rzeźbiarski pokaz twórcy rzeźb balansujących – mówi Iwona Skorupa, dyrektor GCKIiR w Poczesnej.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter