fbpx

Ekologia w powiecie

Wybrano zwycięzców najważniejszego ekologicznego konkursu w województwie śląskim

fot. Mirosław Cichy/WFOŚiGW w Katowicach

W połowie października Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach ogłosił zwycięzców konkursu „Zielone Czeki”. Przyznano łącznie dziewięć nagród. Oprócz zwycięzców czterech kategorii wyróżniono jeszcze cztery kolejne osoby i instytucje.

Tradycja przyznawania przez Fundusz „Zielonych Czeków” sięga 1994 roku. To właśnie wtedy po raz pierwszy wręczono je z okazji Dnia Ziemi. Wśród dotychczasowych laureatów znajdują się pasjonaci ochrony środowiska – naukowcy, nauczyciele, dziennikarze czy przedsiębiorcy, a od tego czasu łączna wysokość puli nagród przekroczyła 2,5 mln zł. Przyznana już po raz dwudziesty ósmy nagroda jest uhonorowaniem tych, którzy swoją działalnością oraz podjętymi inicjatywami wniesli szczególny wkład w ochronę środowiska w województwie śląskim.

– Wraz ze statuetką laureaci otrzymują nagrodę pieniężną w wysokości 10 tys. zł. Ale nie te środki finansowe są w tym wszystkim najważniejsze. Najważniejsze jest to, że w ten sposób doceniamy nagrodzonych za ich działania na rzecz ochrony środowiska – mówi Tomasz Bednarek, prezes WFOŚiGW w Katowicach.

W tegorocznej edycji statuetki wręczono kategoriach „Ekologiczna osobowość roku”, „Gmina przyjazna dla czystego powietrza, „Inwestycja proekologiczna roku” oraz „Programy i akcje na rzecz ochrony przyrody oraz edukacji ekologicznej”.

„Ekologiczną Osobowością Roku” została Gabriela Kaczyńska, za prowadzenie, wraz ze swoją córką Mają, audycji „Eko ranek” emitowanej od niemal dziewięciu lat na antenie Polskiego Radia Katowice. Jest inicjatorką wielu akcji i kampanii społecznych, dotyczących ochrony przyrody i propagowania zdrowego stylu życia u dzieci i młodzieży. Wyróżnienia otrzymali natomiast Tomasz Beczała oraz Marcin Podsiadło.

W kategorii „Gmina przyjazna dla czystego powietrza” zwyciężyła gmina Goczałkowice-Zdrój, a wyróżnione zostały Ślemień i Mszana. Samorząd doceniony został za wielotorowe działania w zakresie walki o czyste powietrze, jak choćby realizację Programu Ograniczenia Niskiej Emisji, który przyniósł wymianę niemal stu czterdziestu nieefektywnych źródeł ciepła na ekologiczne.

– Przez ostatnie lata w gminie wykonanych zostało wiele inwestycji w ochronie środowiska, jak rewitalizacja Parku Zdrojowego oraz sąsiadującego z nim budynku starego dworca, wybudowane zostało centrum przesiadkowe ze stacją wypożyczania rowerów. Ponadto prowadzony jest punkt konsultacyjno-informacyjny programu „Czyste Powietrze”, a dla mieszkańców ogrzewających domy wyłącznie ekologicznymi źródłami ciepła wprowadzona została obniżona stawka podatkowa – uzasadniała wybór komisja konkursowa.

Nagrodę za „Inwestycję proekologiczną roku” otrzymało Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej – Gliwice Sp. z o.o. Zielony Czek trafił do spółki za realizację zadania „Budowa III Etapu Instalacji Odsiarczania Spalin i I Etapu Instalacji Odazotowania Spalin dla kotłowni WR-25 w PEC Gliwice”. Całkowity koszt budowy wyniósł niemal 52 mln zł, z czego 27 mln zł stanowiło dofinansowanie ze środków WFOŚiGW w Katowicach. Wyróżnienie otrzymała z kolei w tej kategorii gmina Kalety.

W ostatniej – „Programy i akcje na rzecz ochrony przyrody oraz edukacji ekologicznej”, zwyciężyło Stowarzyszenie „Nie Dokarmiaj Smoga”, które zasłynęło w Pszczynie wieloma akcjami informacyjnymi i edukacyjnymi z zakresu ochrony klimatu i atmosfery. Nagrodzono je za aktywną działalność na rzecz poprawy jakości powietrza.

– W ubiegłym roku przeprowadziło intensywną kampanię informacyjną, dotyczącą treści uchwały antysmogowej oraz możliwości uzyskania dofinansowania wymiany źródeł ciepła, z uwzględnieniem wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie. Na swoim koncie ma także kampanię informacyjno-edukacyjną pod hasłem „Wymień piec! Nie zwlekaj! Czas ucieka!”, produkcję filmów poruszających kwestie złej jakości powietrza w Pszczynie i sposobów monitorowania powietrza oraz skutków zdrowotnych. Działacze stowarzyszenia stworzyli stronę internetową niedokarmiajsmoga.pl, spotykają się z mieszkańcami, uczestniczą w konferencjach i debatach, pracują z dziećmi i młodzieżą, organizują koncerty, happeningi i proekologiczne wydarzenia, jak Dzień Czystego Powietrza, który połączony był z inauguracją kampanii Polskiego Alarmu Smogowego „Zobacz czym oddychasz. Zmień to” – charakteryzują organizację przedstawiciele Funduszu.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter