fbpx

Przyrów

Wybudują pomnik królowi Kazimierzowi III Wielkiemu

fot. Pixabay

W przyszłym roku mieszkańcy Przyrowa obchodzić będą 650. rocznicę lokacji miasta. Władze gminy, wraz z powołanym z tej okazji honorowym komitetem, chcąc uczcić jubileusz planują wybudowanie na przyrowskim rynku postumentu króla Kazimierza III Wielkiego. Właśnie rozpoczęto konsultacje społeczne w tej sprawie.

Za koncepcję artystyczną odpowiada Pracownia Artystyczna Orso z Knurowa. Przedstawiła ona wstępnie trzy projekty, na na które mieszkańcy mogą głosować w udostępnionej w serwisie internetowym gminy ankiecie. Dostępna jest ona tutaj.

– Konsultacje mają wyłonić najładniejszą, najbardziej oczekiwaną wizję. Chcemy, aby wszyscy mieszkańcy włączyli się w proces wyłonienia ostatecznej wersji monumentu. Pomnik będzie przecież towarzyszył nam przez kolejne dziesięciolecia. Na trwałe upamiętni święto naszej gminy i piękny jubileusz – mówi wójt Robert Nowak.

Pierwszą z propozycji jest projekt symbolizujący otwarte drzwi do Przyrowa. Budowla ma być nowoczesna, o wymiarach 240 na 310 centymetrów, i zawierać witraże przedstawiające postać króla oraz motywy herbu gminy i przywileju lokacyjnego. Drugą jest wykonane z brązu popiersie Kazimierza Wielkiego, posadowione na granitowym postumencie. Ostatnią z koncepcji, cieszącą się jak na razie największym uznaniem, jest rzeźba sylwetki średniowiecznego władcy o wysokości 140 cm wykonana z antracytu, osadzona na wykonanym z porfiru postumencie, którego wysokość ma sięgać 180 cm. Zdobyła ona na tę chwilę 60 proc. wszystkich wskazań.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter