fbpx

Kruszyna

Wycięli całe połacie drzew. Wójt Kruszyny nabiera wody w usta, a drogowcy z powiatu zasłaniają się inwestycją

fot. Adrian Biel

Kasztanowce, topole, dęby, jodły, jesiony, klony. W sumie siedemdziesiąt egzemplarzy zdrowych drzew o grubości pnia sięgających nawet trzech metrów. Rosły latami, poległy w mgnieniu oka w konfrontacji z powiatowym drwalem. Zgodę na wycinkę wydała wójt Kruszyny.

Prowadzący od Kruszyny do Zdrowej szlak komunikacyjny, to odcinek, na którym Powiatowy Zarząd Dróg w Częstochowie prowadzi zaawansowaną przebudowę. O ile nikt nie kwestionuje zasadności modernizacji wspomnianej arterii, o tyle mocno dyskusyjna wydaje się konieczność usuwania przy okazji kilkudziesięciu okazałych drzew.

– Jak to miejsce teraz wygląda? – pyta retorycznie mieszkający w okolicy nasz czytelnik, który postanowił zainteresować redakcję całą sprawą. – Komu te drzewa przeszkadzały? Najprościej jest wyciąć, sprzedać do tartaku i najlepiej jeszcze zalać całą okolicę betonem. Straszne pustkowie się zrobiło – dodaje zrezygnowany.

Póki co nic nie wskazuje na to, by bezpośrednie sąsiedztwo remontowanego odcinka miało nagle obrosnąć w okołodrogową infrastrukturę. Zamiast tego, powiatowy trakt wygląda jakby przeszło przez nie tornado. Zmotoryzowanym rzuca się w oczy niespecjalnie dokładnie ułożony asfalt. Po bokach jezdni z kolei straszą kikuty wyciętych pni.

Biuro prasowe częstochowskiego starostwa pytane o przyczynę usunięcia drzew przekonuje, iż kolidowały one ze wspomnianą inwestycją, a wykonawca nie zakończył póki co pracy. Ma jeszcze między innymi usunąć korzenie, odtworzyć rowy, ułożyć docelową nawierzchnię z asfaltobetonu oraz utwardzić pobocza.

– Decyzja zezwalająca na usunięcie drzew rosnących w pasie drogi powiatowej została wydana przez wójt gminy Kruszyna. Wnioskodawcą z kolei był Powiatowy Zarząd Dróg w Częstochowie – informują urzędnicy.

Wójt Jadwiga Zawadzka proszona o komentarz na temat przesłanek, jakimi kierowała się wydając tę decyzję, nie zechciała odnieść się do wspomnianej kwestii.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter