fbpx

Przyrów

Wykonawca oczyszczalni wyłoniony. Inwestycja ma kosztować prawie 14 milionów złotych

fot. Pixabay

Władze gminy rozstrzygnęły przetarg na budowę i przebudowę oczyszczalni. Ta najważniejsza i kluczowa inwestycja ma kosztować nieco ponad 13,8 mln zł. Ale to nie wszystkie koszty, które się z tym wiążą. Prawie 180 tys. zł samorząd zapłaci za nadzór inwestorski nad przedsięwzięciem.

10 stycznia w Biuletynie Informacji Publicznej podano ostateczne wyniki postępowania. Pośród trzech najkorzystniejszą cenowo ofertę przedstawiło Przedsiębiorstwo Inżynieryjno – Budowlane „Przem-Gri” z Olsztyna. Dwie kolejne opiewały już na kwoty sporo przekraczające 15 mln zł.

Miejscowy samorząd chce, aby dotychczasowa instalacja zwiększyła swoje moce przerobowe do maksymalnej wielkości 600 m³ na dobę. Jak podkreślał na naszych łamach wójt Robert Nowak, inwestycja jest tą z kategorii kluczowych, by móc w przyszłości rozwijać sieć kanalizacji sanitarnej na terenie gminy. Na inwestycję samorząd otrzymał 10,7 mln zł z Programu Inwestycji Strategicznych.

W ramach zamówienia wykonawca będzie musiał zadbać o wybudowanie pompowni ścieków surowych, budynku socjalno-technicznego, zadaszonych reaktorów biologicznych z zintegrowanymi pionowymi osadnikami wtórnymi, stanowiska zlewnego ścieków dowożonych z mechanicznym podczyszczaniem, płyty najezdnej czy napowietrzanego zbiornika retencyjno-uśredniającego ścieków dowożonych. Ponadto powstanie zbiornik osadu, wiata na agregat prądotwórczy, stanowisko pomiarów ścieków oczyszczonych, chlorownia, wiata na osad odwodniony oraz pompownia ścieków oczyszczonych.

Prace mają również objąć infrastrukturę towarzyszącą i zagospodarowanie terenu wokół oczyszczalni jak drogi, ogrodzenie przepompowni, chodniki, place manewrowe czy modernizację stacji transformatorowej dla zwiększenia poboru energii. Przy oczyszczalni zamontowane zostaną także odnawialne źródła energii. Planowane jest zamontowanie instalacji fotowoltaicznej o mocy 96kW.

Po podpisaniu umowy z wykonawcą prace będą się mogły więc szybko rozpocząć. Wyłoniono już bowiem także partnera, który będzie pełnił nadzór inwestorski nad przedsięwzięciem. Przy takiej skali inwestycji uruchomienie i oddanie do użytkowania nowej instalacji przewidziano na koniec maja przyszłego roku.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter