fbpx

Kamienica Polska

Wymieniają wodociągi w Osinach. To kolejny z etapów dużego projektu

fot. Urząd Gminy Kamienica Polska

Z początkiem kwietnia ruszyła wymiana sieci wodociągowej przy ulicy Częstochowskiej w Osinach. To kolejna z części realizacji kluczowych inwestycji w infrastrukturę wodną i kanalizacyjną na terenie gminy.

Pod koniec lipca 2018 roku urząd rozstrzygnął postępowanie przetargowe na realizację tegoż właśnie projektu. Gmina pozyskała kilkumilionowe wsparcie z programów Unii Europejskiej oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Prace ruszyły półtora roku temu. Na sfinansowanie całego przedsięwzięcia przeznaczono około 15 mln zł.

Największa część z tej puli środków poszła na kanalizację. W Wanatach nowa sieć obejmuje cztery ulice: Warszawską, Boczną, Klonową i Osińską. W Koloni Klepaczce natomiast ulice Polną i Zieloną. Całość zadania dopełniły roboty budowlane w miejscowości Zawisna. Ułożenie niemal dziesięciu kilometrów kolektorów grawitacyjnych, siedmiuset metrów tłocznych i pięciu sieciowych przepompowni ścieków to koszt 9,7 mln zł.

Druga z części zadania odnosi się do wymiany wodociągów w Kamienicy Polskiej na ulicy Magazynowej oraz na łączniku do ulicy Konopnickiej, Osinach na ulicy Częstochowskiej i w Zawadzie w ciągu Botanicznej. Łącznie powstanie trzy kilometry nowej infrastruktury oraz 194 przyłącza. Koszt sięgnie 2,9 mln zł.

Ostatni z elementów obejmuje gruntowną modernizację budynku Stacji Uzdatniania Wody w Rudniku Wielkim oraz budowy stalowego zbiornika retencyjnego o pojemności 187,6 m3, wraz z niezbędną aparaturą towarzyszącą. Ma on wyrównywać nierównomierności rozbiorów wody pitnej. Modernizacja stacji to wydatek kolejnych 1,7 mln zł.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter