fbpx

Poczesna

Wysoka pozycja gminy w prestiżowym rankingu

fot. Adrian Biel

Naukowcy z dwóch kluczowych krakowskich uczelni wyższych, przy współpracy z Instytutem Studiów Wschodnich, przygotowali trzecią edycję rankingu finansowego samorządu terytorialnego w Polsce. W opracowanym pod auspicjami VI Europejskiego Kongresu Samorządów dokumencie, na 1547 gmin wiejskich w kraju Poczesna zajęła aż 149 miejsce.

Pozycja Poczesnej w swojej kategorii to najlepszy wynik spośród wszystkich samorządów z terenu powiatu częstochowskiego. Kolejna jest gmina Olsztyn, która uplasowała się na 156 miejscu i Przyrów ze 186 wynikiem w tabeli.

Ranking stworzony został przez zespół, w skład którego weszli naukowcy z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie oraz Uniwersytetu Jagiellońskiego. W efekcie ich pracy powstało, jak sami zaznaczają, apolityczne zestawienie, mierzone obiektywnymi i aktualnymi wskaźnikami naukowymi.

– Pracowaliśmy z myślą o samorządowcach, którzy powinni wymieniać się wiedzą i promować dobre praktyki. Odpowiedzieliśmy na głosy przedsiębiorców poszukujących terenów, w których inwestycje będą dobrze wspierane przez lokalne władze. Przygotowaliśmy tym samym również narzędzie dla obywateli, mogących w prosty sposób sprawdzić, jak publicznymi pieniędzmi gospodarują włodarze ich gmin – przekonuje Zygmunt Berdychowski, przewodniczący Rady Programowej Forum Ekonomicznego oraz pomysłodawca Europejskiego Kongresu Samorządów.

Przedstawiona w raporcie analiza kondycji finansowej gmin opiera się na siedmiu aktualnych i obiektywnych wskaźnikach. Pod uwagę brany był udział dochodów własnych, relacja nadwyżki operacyjnej oraz relacja zobowiązań. Wszystkie te trzy elementy ujęto w zestawieniu do dochodów ogółem. Kluczowe były również wydatki inwestycyjne w wydatkach ogółem, obciążenie wydatków bieżących, jakie gminy muszą ponieść na wynagrodzenia i ich pochodne, a także udział środków europejskich w ogólnych wydatkach oraz udział podatku dochodowego od osób fizycznych w dochodach bieżących.

– Wysoka pozycja gminy w omawianym rankingu to przede wszystkim efekt dobrej współpracy naszych samorządowców. Zarówno obecnych radnych, jak i tych z minionych kadencji. Za co przy okazji serdecznie im wszystkim dziękuję – mówi wójt Krzysztof Ujma. – Skupienie się na merytorycznej pracy, idąca za tym przewidywalność oraz stabilność w realizowaniu bieżących zadań i przede wszystkim podejmowanie dobrych decyzji ma później swoje odzwierciedlenie w zrównoważonym rozwoju. Bardzo dobra pozycja, jaką gmina, nie pierwszy raz zresztą, zajmuje w różnych rankingach to najlepszy przykład na to, że rozwijamy się w dobrym kierunku – dodaje.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter