fbpx

Konopiska

Wysoka pozycja Konopisk w najnowszym rankingu „Rzeczpospolitej”

fot. Screen Rzeczpospolita

Gmina Konopiska znalazła się w pierwszej setce najlepiej zarządzanych gmin wiejskich w Polsce. W Rankingu Samorządów „Rzeczpospolitej” zajęła 75. lokatę.

To drugi najlepszy wynik spośród gmin powiatu częstochowskiego. Konopiska nieznacznie wyprzedziła gmina Janów, która wylądowała na 64. pozycji. Ranking Samorządów „Rzeczpospolitej” jest uznawany za jeden z najbardziej prestiżowych i wiarygodnych przedsięwzięć tego typu w Polsce. Przygotowywany jest od szesnastu lat.

– Redakcja „Rzeczpospolitej” ocenia dokonania lokalnych władz w Polsce, pozwala wyłonić i pokazać te samorządy, które najlepiej dbają o swój zrównoważony rozwój – przekonują jego organizatorzy.

Zasady rankingu ustala niezależna kapituła, której przewodniczy były prof. Jerzy Buzek, były premier i były przewodniczący Parlamentu Europejskiego, od czterech kadencji europarlamentarzysta. W skład wspomnianej kapituły wchodzą także przedstawiciele organizacji samorządowych, pozarządowych, władz publicznych oraz przedstawiciele redakcji „Rzeczpospolitej”.

– Nasza gmina od wielu lat plasuje się w ścisłej czołówce najlepiej zarządzanych gmin w Polsce. Tegoroczny wynik nadal potwierdza dobrą politykę trwałego, zrównoważonego rozwoju opartego na strategicznych kategoriach, takich jak trwałość ekonomiczno-finansowa, społeczna, środowiskowa oraz z zakresu jakości zarządzania urzędem i poziomu współpracy między samorządami – przekonuje Olga Muc z Gminnego Centrum Kultury i Rekreacji w Konopiskach.

Źródłem danych wykorzystywanych do tworzenia rankingu są publicznie dostępne bazy danych Głównego Urzędu Statystycznego, Ministerstwa Finansów oraz informacje podane przez samorządy w specjalnej e-ankiecie.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter