fbpx

Miedźno

Wystarali się o pieniądze na antysmogowe działania

fot. Tomasz Żak/UMWS

Gmina Miedźno została beneficjentem pilotażowej edycji marszałkowskiego konkursu na zadania wspierające śląskie gminy w działaniach poprawiających jakość powietrza. Zarząd województwa nagrodził także te samorządy, które najlepiej sobie w tym aspekcie radzą i osiągają najlepsze wskaźniki klimatyczne.

Na zainicjowany w połowie lutego Marszałkowski Program Poprawy Jakości Powietrza, którego budżet sięgnął kwoty 5,7 mln zł, wpłynęły sto pięćdziesiąt trzy wnioski na łączną kwotę przekraczającą 12 mln zł. Nabór był prowadzony w dwóch kategoriach – „Inicjatywa Antysmogowa” i „Gmina Pełną Piersią”.

To nowe działanie władz wojewódzkich ma być cykliczne, a w formie konkursów rozdzielać finanse na zadania, które przyczyniają się do ograniczenia szkodliwych substancji w atmosferze. W ten sposób ma płynąć wsparcie do gmin.

– Marszałkowski Program Poprawy Jakości Powietrza stanowi wzmocnienie i rozszerzenie działań Województwa Śląskiego mających na celu zapobieganie negatywnemu oddziaływaniu zanieczyszczeń na zdrowie ludzi i na środowisko, poprzez udzielenie gminom pomocy finansowej w formie dotacji celowej we wdrażaniu zapisów tzw. uchwały antysmogowej oraz działań realizowanych w ramach Programu Ochrony Powietrza – podkreślają przedstawiciele urzędu marszałkowskiego.

W ramach „Gminy Pełną Piersią” natomiast chciano nagrodzić te, które najlepiej radzą sobie z ochroną powietrza. Pomiędzy samorządy rozdzielono nagrody finansowe, które mogą być przeznaczone na konkretne przedsięwzięcia proekologiczne. W ogłoszonych niedawno wynikach wyróżniono pięć, w tym Godów, Gorzyce i Świerklany oraz Krzyżanowice i Marklowice.

W „Inicjatywie Antysmogowej” pieniędzy było więcej, bo 5 mln zł. Beneficjentów jest więc spore grono, gdyż wsparto realizację trzydziestu jeden zadań. Wśród nich znalazła się także gmina Miedźno.

– Otrzymamy wsparcie ponad 120 tys. zł na zadania z zakresu kontroli jakości powietrza na terenie naszej gminy. Sukces tym większy, iż zainteresowanie konkursem było ogromne. Łączna kwota złożonych wniosków o udzielenie pomocy finansowej przekroczyła dwukrotnie pulę dostępnych środków. Symboliczny czek z rąk marszałka Jakuba Chełstowskiego odebrała w imieniu naszego samorządu sekretarz Anna Kuras – mówi Daria Piątek, rzecznik prasowy urzędu gminy.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter