fbpx

Miedźno

Zachęcają nowych mieszkańców do wsparcia rozwoju gminy

fot. Freepik

Ruszył okres corocznego składania rozliczeń podatkowych PIT. Z tej też przyczyny Urząd Gminy w Miedźnie wystartował z kampanią informacyjną „Miedziaki dla Miedźna!”. Ma ona zachęcić nowych mieszkańców, którzy nie są jeszcze tam zameldowani, do rozliczenia swojego podatku dochodowego właśnie ze wskazaniem na tę gminę. – To nic nie kosztuje, a może przyczynić się do rozwoju naszego samorządu – podkreślają tamtejsze władze.

Udział w podatku dochodowym to jedno z głównych źródeł dochodów budżetu gmin. Pieniądze, które wpłaca każdy podatnik do budżetu państwa, wracają później w około 40 proc. na teren gminy, którą wskaże w deklaracji podatkowej jako miejsce swojego zamieszkania. Samorządy mają więc z czego finansować swoje potrzeby – modernizując infrastrukturę, rozwijając sport, kulturę czy edukację. Podnoszą poziom życia własnych mieszkańców.

W Miedźnie pieniędzy z PIT-ów przybywa. W ubiegłym roku do lokalnego budżetu wpłynęło niemal 8,9 mln zł. To trzeci wynik pośród wszystkich gmin z powiatu kłobuckiego. Co naturalne, większe wpływy odnotowały tylko sporo większy Kłobuck i Wręczyca Wielka. Wójt Piotr Derejczyk liczy, że w tym roku uda się jeszcze poprawić ubiegłoroczny wynik.

– Startujemy z kampanią, która ma zachęcić wszystkich mieszkających w naszej gminie, ale w niej niezameldowanych, by rozliczyli swój podatek dochodowy w Urzędzie Skarbowym w Kłobucku. Z tych pieniędzy tworzymy przestrzeń przyjazną do życia – modernizujemy drogi, budujemy nowe chodniki, place zabaw i miejsca rekreacji. Dzięki nim możemy korzystać z bogatej oferty kulturalnej, a nasze dzieci wychowują się i uczą w nowoczesnych przedszkolach oraz szkołach. Dajemy im dobry start w przyszłość. W końcu środki te pomagają pozyskiwać duże fundusze zewnętrzne. Mamy zabezpieczenie na wkład własny do inwestycji – podkreślają inicjatorzy akcji.

A dodatkowe środki w gminie w tym roku na pewno bardzo się przydadzą. Inwestycji będzie dużo, łącznie na ponad 16 mln zł. Gmina szykuje między innymi termomodernizację szkoły w Mokrej, jak również remizy w tej miejscowości. Remont strażnic planowany jest także w Borowej i Władysławowie, a do tej w Kołaczkowicach doprowadzony zostanie wodociąg. Ruszy rozbudowa byłej szkoły w Izbiskach, gdzie powstanie nowoczesna świetlica wiejska na potrzeby sołectwa.

Poza tym są jeszcze inwestycje drogowe. Wśród nich dominuje kontynuacja modernizacji czterech ulic w Miedźnie, na którą pozyskano także duże pieniądze z Funduszu Dróg Samorządowych. Chodzi o Dębową, Sosnową, Ogrodową i Polną. Do tego dojdzie jeszcze remont ulicy Łokietka i budowa Św. Jadwigi. W Ostrowach nad Okszą prace obejmą kolejne siedem szlaków – Brzozową, Leśną, Cichą oraz Bór oraz Słoneczną, Topolową i odcinek Zakładowej. Nową drogę otrzyma także Borowa, gdzie środki pójdą na przykład na ulicę Malowniczą.

Nie bez znaczenia jest także kompleksowa modernizacja oświetlenia ulicznego na terenie całej gminy. To największa inwestycja tego typu w formule partnerstwa publiczno-prywatnego w kraju. W ciągu dwóch lat ma powstać prawie tysiąc dziewięćset nowoczesnych punktów świetlnych przy drogach gminnych, powiatowych i wojewódzkich. W styczniu wójt Piotr Derejczyk podpisał opiewający na ponad 22 mln zł kontrakt z wykonawcą tego zadania.

– Każdy ma wpływ na rozwój samorządu, w którym mieszka. Wyższe wpływy do budżetu gwarantują lepszy i dynamiczniejszy rozwój naszych miejscowości. Wystarczy, że podatnik w deklaracji PIT, którą składa do urzędu skarbowego, wskaże właśnie Miedźno, jako gminę, z którą związał swoje życiowe losy. „Miedziaki dla Miedźna!” to nie są wcale drobne pieniądze. To bardzo duża kwota, którą wspólnie przeznaczymy na rozwój gminy – zachęcają urzędnicy.

 

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter