fbpx

Ekologia w powiecie

Wystartował nabór na ekopracownie pod chmurką. Potrwa przez miesiąc

fot. WFOŚiGW w Katowicach

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach ruszył z naborem w kolejnej edycji „Ekopracowni pod chmurką”. Wnioski można składać do końca kwietnia.

Konkurs, realizowany już od trzech lat, skierowany jest do organów prowadzących szkoły podstawowe i średnie w województwie śląskim. Jego celem jest tworzenie nowoczesnych przestrzeni edukacyjnych na świeżym powietrzu, które umożliwią prowadzenie zajęć z przyrody, biologii, ekologii, geografii czy geologii.

Jak podkreślają przedstawiciele Funduszu, głównym założeniem konkursu jest pobudzanie aktywności dzieci i młodzieży, uatrakcyjnienie procesu nauczania poprzez zajęcia terenowe oraz kształtowanie wrażliwości ekologicznej. Premię w postaci dofinansowania otrzymają projekty wyróżniające się kreatywnym podejściem do zagospodarowania przestrzeni i podnoszenia jakości zajęć dydaktycznych.

W ramach konkursu można uzyskać wsparcie sięgające do 80 proc. kosztów przedsięwzięcia, przy czym maksymalna kwota dotacji może wynosić 70 tys. zł. Zrealizowanie zadania powinno nastąpić do końca roku szkolnego 2025/2026. Z udziału w obecnej edycji wyłączone są szkoły, które już wcześniej otrzymały środki na stworzenie „Ekopracowni pod chmurką” w ramach tego programu.

Dotację można przeznaczyć choćby na zakup i montaż elementów małej architektury – takich jak altany, wiaty, zadaszenia, ławki, stoły, kompostowniki czy skrzynie na pomoce dydaktyczne. Finansowane będą także rośliny (drzewa, krzewy, byliny, zioła), nasiona traw i warzyw, a także materiały edukacyjne – tablice, plansze, stacje meteorologiczne, zegary słoneczne, domki dla owadów, budki i poidełka dla ptaków, ścieżki sensoryczne oraz rzeźby edukacyjne przedstawiające zwierzęta czy rośliny. Możliwy będzie również zakup drobnego sprzętu ogrodniczego.

Wkład własny organu prowadzącego może obejmować koszty przygotowania dokumentacji projektowej, inwentaryzacji terenu, robót ziemnych, agrotechnicznych, modernizacji ścieżek i instalacji wodnych, a także zakup materiałów takich jak żwir, ziemia, torf, kora czy geowłóknina. Po stronie inwestora pozostaje również ogrodzenie terenu przeznaczonego na prowadzenie zajęć.

Wnioski można składać osobiście w siedzibie Funduszu w Katowicach lub elektronicznie przez platformę ePUAP – zgodnie z instrukcją dostępną na stronie internetowej WFOŚiGW. Pracownicy Funduszu przypominają, by dokumentów nie zszywać, nie bindować ani nie umieszczać w koszulkach, teczkach czy segregatorach, a wyjątek w tym przypadku dotyczy jedynie nośników elektronicznych.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter