fbpx

Ekologia w powiecie

Z początkiem lipca ma ruszyć trzecia odsłona programu „Mój Prąd”

fot. Freepik

Paweł Mirowski, wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej potwierdził, że instytucja planuje uruchomić z początkiem lipca kolejną transzę dotacji na zakup i montaż prosumenckich instalacji fotowoltaicznych. Program „Mój Prąd” czeka wiele korzystnych modyfikacji.

Główne założenia pozostaną bez zmian. Z dotacji będą mogły skorzystać osoby fizyczne wytwarzające energię elektryczną na własne potrzeby z instalacji o mocy od 2 do 10 kW. Warunkiem koniecznym będzie zawarcie umowy z zakładem energetycznym i dystrybutorem energii. Ma ona kompleksowo regulować kwestie związane z wprowadzeniem do sieci energii elektrycznej wytworzonej z mikroinstalacji.

O ile jednak w dwóch poprzednich edycjach maksymalna kwota dofinansowania mogła wynosić 5 tys. zł, to obecnie poziom dofinansowania ma być uzależniony od zakresu rzeczowego inwestycji. Co więcej, nowe zasady obejmą także osoby, które zrealizowały już inwestycję. Kwalifikowane będą mogły być bowiem koszty poniesione od 1 lutego ubiegłego roku. Wnioskodawcy, którzy zakupili instalację przed ogłoszeniem naboru – ale po 31 stycznia 2020 roku – będą mogli skorzystać więc z dofinansowania po spełnieniu warunków określonych w programie.

– Kluczowym celem nowej odsłony programu pozostanie zwiększenie produkcji energii elektrycznej z mikroinstalacji fotowoltaicznych na terenie kraju, ale dodatkowo chcemy położyć nacisk na autokonsumpcję wytworzonej energii elektrycznej – mówi wiceprezes Mirowski.

Jak podkreślił Fundusz w informacji prasowej, trwają jeszcze prace koncepcyjne Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz NFOŚiGW nad poziomem dofinansowania, a także zakresem rzeczowym inwestycji dofinansowywanych w ramach nowej odsłony programu wraz z uwzględnieniem możliwości rozszerzenia dotychczasowego zakresu programu o punkty ładowania do samochodów elektrycznych, inteligentne systemy zarządzania energią w domu oraz magazyny ciepła czy chłodu.

To, które technologie będą premiowane, ma zostać wkrótce ogłoszone. Podobnie jak przewidywany budżet na tegoroczne wsparcie prosumentów. Nabór planowany jest od 1 lipca i ma potrwać do 20 grudnia.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter