fbpx

Powiat częstochowski

Za co zapłaci marszałek? Odpowiedź poznamy w grudniu

fot. Urząd Marszałkowski w Katowicach

Do końca miesiąca mieszkańcy województwa mogą głosować na projekty, które w przyszłym roku zostaną zrealizowane w ramach pierwszego śląskiego budżetu obywatelskiego.

Inauguracyjna edycja zakładała możliwość zgłaszania projektów o zasięgu wojewódzkim oraz lokalnym. Budżet całkowity programu to 10 mln zł. W ogólnej puli – 2,5 mln zł. Pośród siedemnastu zakwalifikowanych propozycji raczej próżno szukać tych bezpośrednio związanych z obszarem północy województwa. Na podregion częstochowski przypada natomiast 825 tys. zł. W tym koszyku rywalizuje pomiędzy sobą dwanaście zadań, opiewających łącznie na 1,7 mln zł.

Tym niemniej, o tym na co urząd marszałkowski przeznaczy w przyszłym roku owe kilka milionów muszą zadecydować mieszkańcy. Każdy ma możliwość jednokrotnego wskazania propozycji, które w subiektywnym przekonaniu wydadzą się najbardziej atrakcyjne lub też potrzebne.

Głosujący ma do rozdysponowania cztery punkty, z czego jeden przypada na zadania o tzw. zasięgu wojewódzkim, a trzy pozostałe może podzielić na propozycje regionalne. Co ważne, plebiscyt dostępny jest tylko online (tutaj), a do weryfikacji niezbędne będzie podanie danych osobowych, jak PESEL, imię i nazwisko czy imię matki. Numer telefonu natomiast posłuży systemowi do przesłania weryfikującego kodu. Stworzono również dziesięć mobilnych punktów głosowania. W Częstochowie mieści się on w Międzywydziałowym Zespole Zadaniowym przy ulicy Sobieskiego 7, w pokoju 127.

Jakie więc projekty dotyczące naszego regionu przeszły pozytywną weryfikację?

Miłośnicy książek i czytelnictwa powinni zwrócić uwagę na zadanie „Biblioteka dla każdego”. To inicjatywa mająca wesprzeć oferty kulturalne bibliotek z Częstochowy oraz dziesięciu miejscowości powiatu częstochowskiego. Nie zabraknie spotkań tematycznych, autorskich, edukacyjnych czy warsztatów plastycznych i technicznych. Skorzystać mają więc również placówki z Blachowni, Kamienicy Polskiej, Kłomnic, Koniecpola, Mstowa, Mykanowa, Olsztyna, Przyrowa i Rędzin.

„Ocalić od zapomnienia” jest przedsięwzięciem, które ma na celu ożywienie lokalnych tradycji i wiedzy o zamkach, grodziskach i warowniach średniowiecznych oraz próbę odtworzenia zwyczajów, kultury oraz sposobu życia tamtej epoki. A wszystko ma się odbywać w formie pikników i zabawy, na których nie zabraknie warsztatów rzemiosła i rękodzieła, przy równoczesnym i dużym współudziale grup rekonstrukcyjnych. Wśród miejsc uwzględniono ruiny zamku z XIV wieku w Koziegłowach, ruiny strażnicy z ok. XIV wieku w Przewodziszowicach w gminie Żarki, grodzisko Wały w Złotym Potoku z około IX wieku, grodzisko Gąszczyk w gminie Mstów oraz Grodzisko w gminie Wręczyca Wielka.

Kolejne dwa projekty dotyczą gminy Mykanów. W jednym z nich pomysłodawcy chcą zorganizować trzy imprezy z okazji Dnia Dziecka – w Kuźnicy Kiedrzyńskiej, Czarnym Lesie i Rybnej. Dmuchańce, wesołe miasteczko, zabawa z animatorami oraz mała gastronomia dla dzieci ze szkół i przedszkoli z gmin Mykanów i Kłobuck. Druga z inicjatyw ma być zwieńczona galowym koncertem z okazji 110-lecia Młodzieżowej Orkiestry Dętej w Mykanowie. Ten jubileusz muzyków ze ścisłej elity polskich orkiestr ma uświetnić wspólny występ z plejadą artystów z regionu. W ramach przygotowań setka orkiestrantów z tej miejscowości, Dąbrowy Zielonej, Pińczyc oraz Wręczycy Wielkiej, Miedźna i Ostrów nad Okszą ma podczas kilku edycji wspólnych warsztatów stworzyć jedną drużynę, która opracuje i wyćwiczy szlagiery muzyki rozrywkowej.

Następne propozycje obejmują popularyzację turystyki kajakowej na Liswarcie i Warcie, propagowanie zanikającego rzemiosła artystycznego – garncarstwa z elementami sztuki regionalnej, zakup defibrylatorów wraz z osprzętem i montażem na terenie powiatów kłobuckiego i częstochowskiego czy też pakiet eventów przygotowywanych z myślą o seniorach.

Międzypowiatowa integracja w ostatnim z przypadków przewiduje wyjazdy na spektakle do Teatru Muzycznego w Łodzi, Teatru Buffo w Warszawie i Teatru im. A Mickiewicza w Częstochowie. Jak podkreślają wnioskodawcy, będą również wspólne biesiady przy ognisku po myśliwsku, wieczór muzyki i folkloru „Wiosenna potańcówka”, warsztaty etnograficzne, eko-plastyczne oraz „Stand-up po wiejsku” – kabaretowa Senioriada. Trzeba przyznać, że na bogato i ciekawie.

Wśród propozycji w samej Częstochowie pojawiają się pomysły nawiązujące stricte do historii. Chodzi o organizację „Biegu Orląt Lwowskich” czy stworzenie stałych wystaw w szkołach, mających ukazywać również kulturę, sport i gospodarkę Kresów Wschodnich Rzeczpospolitej Polskiej. Można ponadto wspomóc wydanie albumu o Częstochowskiej Fabryce Zapałek. Ma on zawierać dokumenty, zdjęcia, szkice, opinie oraz sylwetki osób ważnych w historii fabryki od 1881 roku do współczesności.

Jedną z bardziej interesujących propozycji jest niewątpliwie stworzenie ogrodu na terenach szpitala wojewódzkiego na częstochowskiej Parkitce. Ma to kosztować ponad 400 tys. zł, a realizacja projektu, zdaniem wnioskodawców, pozwoli wydobyć walory estetyczne i stworzyć dla pacjentów miejsce sprzyjające rekreacji i rekonwalescencji. W ramach zadania wykonane mają być trawniki i rabaty roślinne, a wytyczone alejki posłużą spacerom. Będą ponadto ławeczki i pergole.

Szczegółowy opis wszystkich projektów oraz formularz głosowania znajduje się pod tym linkiem.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter