fbpx

Miedźno

Za niemal 10 milionów złotych kompleksowo przebudują cztery ulice w Miedźnie

fot. Urząd Gminy Miedźno

Rozpoczęły się prace przy największym gminnym projekcie budowlanym. Inwestycja, która potrwa do połowy 2022 roku, ma diametralnie odmienić oblicze czterech szlaków w Miedźnie.

W 2019 roku wójt Piotr Derejczyk mógł się cieszyć z pozyskania dla samorządu rekordowego w skali całego regionu dofinansowania na przebudowę lokalnych ulic z Funduszu Dróg Samorządowych. Na modernizację sześciu dróg gminnych udało mu się pozyskać niemal 8 mln zł.

Dwie z nich udało się już ukończyć. Chodzi o ulicę gen. Juliana Filipowicza oraz ulicę Łąkową. Teraz przyszedł czas na kolejne — Dębową, Sosnową, Ogrodową oraz Polną. Wartość wszystkich obecnych prac to 9,75 mln zł, a wspomniane dofinansowanie pokryje ponad 6,7 mln zł z ogólnych kosztów inwestycji.

– W ramach założonego zakresu robót na wszystkich odcinkach zostanie wykonane odwodnienie, w tym rowy i przepusty, chodniki, pobocza oraz oczywiście ułożona nowa nawierzchnia jezdni. Gruntowną modernizacją objęte będzie również oświetlenie uliczne. Energooszczędne i niskoemisyjne lampy LED zastąpią dotychczasowe stare lampy sodowe – podkreśla wójt Piotr Derejczyk.

Prace prowadzone są przez wyłonione w przetargu firmy. Za ulicę Ogrodową odpowiada Rafalin z Blachowni, natomiast pozostałe wykona konsorcjum – OLS z Lublińca wraz z AK-Bud z Częstochowy.

– Prace toczą się w systemie „zaprojektuj i wybuduj”. W tej chwili roboty trwają na dwóch odcinkach. Na ulicy Dębowej powstaje odwodnienie drogi w formie krytego rowu. Na ulicy Sosnowej natomiast Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Okręgu Częstochowskiego przystąpiło do wymiany wodociągu – mówi włodarz. – To przygotowanie do właściwego zakresu prac. Wymiana starych ciągów na tym etapie przebudowy pozwoli w przyszłości uniknąć niszczenia nowo wybudowanej nawierzchni. Dla ulic Ogrodowej i Polnej natomiast powstaje jeszcze projekt budowlany – wyjaśnia Derejczyk.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter