fbpx

Mstów

Za pieniądze z województwa miejscowe władze zmodernizują ulicę Dębową

fot. Fotolia

W Srocku powstanie blisko kilometrowy odcinek gminnej drogi. Wójt Tomasz Gęsiarz pozyskał na ten cel prawie 1,9 mln zł z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Arteria biegnąca wzdłuż ulicy Dębowej w Srocku to droga równoległa do drogi powiatowej 1040S, która będzie łączyć się z drogą powiatową relacji Srocko-Gąszczyk. By poważnie myśleć o jej remoncie, lokalne władze musiały najpierw doprowadzić do końca niełatwą procedurę wydzielenia tej drogi. Historia tego przedsięwzięcia sięga bowiem jeszcze 2010 roku. Z różnych powodów przekazywanie działek pod nią przeciągało się wiele lat.

– Część właścicieli od razu notarialnie przekazała bezpłatnie tereny na rzecz mienia komunalnego, część oczekiwała rekompensaty finansowej – relacjonują temat gminni urzędnicy.

Dopiero w 2021 roku tutejszy samorząd stał się stuprocentowym właścicielem wszystkich nieruchomości pod nowoprojektowaną drogę publiczną, a pracownicy urzędu gminy już zupełnie swobodnie mogli zlecić stworzenie dokumentacji projektowej na jej wykonanie. Jedyne co pozostało, to zdobyć środki finansowe na realizację tej modernizacji.

Dzięki staraniom podejmowanym przez administrację wójta Gęsiarza, ulica Dębowa w sierpniu ubiegłego roku trafiła na listę zatwierdzoną do dofinansowania przez zarząd województwa śląskiego. Chodzi o niebagatelną kwotę sięgającą blisko 1,9 mln zł. Środki pochodzą z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. To unijny projekt, którego celem jest wzmacnianie stabilności społecznej, środowiskowej i gospodarczej polskiej wsi.

W pierwszej połowie kwietnia, w siedzibie częstochowskiego starostwa, włodarz odebrał promesę na wspomniane środki. Po podpisaniu stosownej umowy, co ma nastąpić niebawem, tutejszy samorząd będzie mógł ruszyć z procedurą przetargową, która wyłoni wykonawcę. Gmina będzie miała dwa lata na sfinalizowanie tego zadania.

– W wyniku realizacji tej inwestycji powstanie ciąg drogowy, który będzie stanowił dobrą alternatywę dla dróg powiatowych, co też w wyraźny sposób będzie sprzyjało rozwojowi Srocka, gdyż ułatwi bezpośrednią komunikację z innymi miejscowościami – mówi wójt Tomasz Gęsiarz.

Jak dodaje włodarz, droga służyć będzie do obsługi terenów przyległych, których zagospodarowanie stanowi wstępnie rozwijająca się zabudowa mieszkaniowa oraz niezamieszkała, usytuowana wśród malowniczych krajobrazów, przestrzeń.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter