Powiat częstochowski

Pojawia się olbrzymia szansa, by powalczyć o kolejne pieniądze na drogi

fot. Pixabay

Z początkiem grudnia weszły w życie przepisy ustawy o Funduszu Dróg Samorządowych. Nowe prawo ma stać się istotnym narzędziem wsparcia samorządów przy budowie i modernizacji lokalnej infrastruktury drogowej.

Pieniądze na sfinansowanie planowanych przez gminy czy też powiaty zadań mają pochodzić z kilku źródeł. Na coroczną pulę kilku miliardów złotych w skali kraju mają się złożyć środki budżetu państwa, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Lasów Państwowych oraz licznych spółek, w których Skarb Państwa ma udziały.

Wprowadzone uregulowania przewidują, że maksymalne wsparcie nie będzie mogło przekroczyć 80 proc. kosztów kwalifikowanych inwestycji, nie więcej jednak niż 30 mln zł w przypadku jednostkowego projektu. Co istotne, finansowane będą również przedsięwzięcia wieloletnie.

Dla samorządów z terenu powiatu częstochowskiego będzie to niebywała szansa, aby powalczyć o kolejne pieniądze na drogi. Z dotychczasowych instrumentów wspierających, pochodzących z budżetu krajowego, a koordynowanych przez wojewodę śląskiego, pozyskały bowiem do tej pory kilkadziesiąt milionów złotych.

W ostatnim rozdaniu z programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej, przypadającego na przyszły rok, na ostatecznej liście rankingowej, zatwierdzonej 30 listopada, znalazły się inicjatywy pięciu gmin i dwa projekty starostwa. Zadania opiewają na łączną kwotę około 16,5 mln zł, z czego dotacje pokryją połowę tej sumy. Pisaliśmy o tym tutaj.

Newsletter

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Delegacja z KRUS-u przyjechała do Kosek, by jednej z mieszkanek zaśpiewać z okazji setnych urodzin

Panki

Firefighters Run Poland 2019. Ekstremalne wyzwanie dla strażaków odbędzie się w Częstochowie

Powiat częstochowski

Przez dwa pierwsze dni czerwca gmina zamierza hucznie świętować

Konopiska

Newsletter