fbpx

Janów

Zakończono przebudowę dwóch ważnych dróg na terenie gminy

fot. Urząd Gminy Janów

Po nieco ponad roku od podpisania umowy wójt Edward Moskalik mógł świętować z mieszkańcami, parlamentarzystami i samorządowcami z regionu ukończenie przebudowy ważnych arterii. 22 maja uroczyście oddano do użytku ulicę Żurawską w Janowie. Kilka dni wcześniej natomiast podobna feta odbyła się w Czepurce, gdzie zakończono modernizację powiatówki.

Przebudowa ulicy Żurawskiej wraz z łącznikiem i budowa ścieżki rowerowej w Janowie, bo taki faktycznie miało zakres wspomniane przedsięwzięcie, kosztowała nieco ponad 3,7 mln zł. Zakres prac wykonanych przez spółkę Przedsiębiorstwo Robót Drogowo-Mostowych był w istocie spory. I nie tyczył się wyłącznie ucywilizowania nawierzchni mocno zniszczonej wcześniej jezdni.

Przygotowując się do przebudowy już w 2021 roku dzięki bardzo dobrej współpracy gminy z firmą Tauron na ulicy Żurawskiej i Cmentarnej zostały wymienione stare słupy sieci niskiego napięcia.

Wykonawca samej inwestycji zadbał z kolei o wybudowanie czterystumetrowego odcinka wodociągu wraz z przyłączami do posesji, wykonane zostało odwodnienie ulicy, dobudowano ponadto brakujący, stumetrowy odcinek kanalizacji sanitarnej, przełożono kolidujący z inwestycją kabel średniego napięcia sieci elektrycznej czy podciągnięto sieć światłowodową.

Na samej ulicy Żurawskiej, na odcinku od rynku do skrzyżowania z ulicą Cmentarną została położona nowa nakładka asfaltowa, wybudowano ścieżkę rowerową, a po przeciwnej stronie ulicy powstał chodnik.

– W ramach tego zadania powstały również nowe nakładki asfaltowe na ulicy Kwiatowej, łączniku do SKR oraz przy cmentarzu parafialnym w Janowie. Ponadto częściowo wyremontowano ulice Kościuszki i Szkolną. Uzupełnione zostały także ubytki asfaltu na ulicy Cmentarnej. Wykonane zostało poziome i pionowe oznakowanie drogi – precyzują janowscy urzędnicy.

Na realizację zadania gmina Janów otrzymała dofinansowanie w kwocie prawie 3,32 mln zł z Programu Inwestycji Strategicznych. Z innego publicznego działania wsparto natomiast modernizację powiatowej drogi biegnącej od Piasku przez Czepurkę.

Inwestycja realizowana przez częstochowskie starostwo również do tanich nie należała. Przebudowa niemal 2,2 kilometra szlaku pochłonęła 4,15 mln zł. Z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg przyznano niewiele ponad 2 mln zł, powiat wyłożył około 1,4 mln a gmina Janów 700 tys. zł.

Dzięki temu na odcinku niemal półtora kilometra ujednolicono szlak do szerokości sześciu metrów. Ponadto zadbano po jednej stronie ulicy o ciąg pieszo-rowerowy z asfaltobetonu na odcinku od Piasku do Czepurki, a w samej miejscowości ułożono po drugiej stronie chodnik o długości ośmiuset dwunastu metrów. Jak informują urzędnicy, ponadto postawiono bariery ochronne na odcinku prawie czterystu dziesięciu metrów.

Jak zaznaczył podczas aktu przecięcia wstęgi wieńczącej dzieło przebudowy wójt Moskalik, przebudowa drogi to nie tylko zwiększenie komfortu, ale przede wszystkim wzrost bezpieczeństwa wszystkich osób korzystających z tego odcinka jezdni. Trudno się z tymi argumentami nie zgodzić.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter