fbpx

Powiat częstochowski

Zasłużeni dla powiatu odebrali statuetki z rąk starosty

fot. Starostwo Powiatowe w Częstochowie

Spośród grona dwudziestu trzech nominowanych w sześciu kategoriach, Krzysztof Smela wyróżnił siedem osób i instytucji. Wśród laureatów, którym 16 lutego wręczył Statuetki Starosty Częstochowskiego „Za zasługi dla powiatu” są twórcy, działacze kultury, sportu, polityki oraz przedstawiciele lokalnego biznesu.

Wzorem ubiegłych lat finałowa gala konkursu, która i tym razem odbyła się w gmachu Filharmonii Częstochowskiej im. Bronisława Hubermana, cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Sala widowiskowa wypełniła się niemal w całości. Wśród licznie przybyłych gości na widowni zasiedli parlamentarzyści, przedstawiciele władz województwa śląskiego, goście z ościennych powiatów, Częstochowy, a także liczne grono wójtów okolicznych gmin.

W przypadku edukacji i kultury laur przypadł Zespołowi Pieśni i Tańca „Przyrowskie Nutki” z Przyrowa. Ta dziecięco-młodzieżowa formacja, skupiająca w różnych grupach wiekowych kilkudziesięciu artystów, znana jest z wykonywania tańców nie tylko wywodzących się z regionu częstochowskiego, ale również narodowych, łowickich, krakowskich, cieszyńskich, ze Śląska czy Lubelszczyzny. W listopadzie ubiegłego roku świętowała ona swój okrągły jubileusz istnienia. Założona przed dwudziestoma laty, z inicjatywy dyrektora miejscowego ośrodka kultury Dariusza Grabowskiego, odnosi sukcesy nie tylko na niwie regionalnej i krajowej, ale promowała także folklor i tradycje ludowe na szeregu występach zagranicznych, jak chociażby w Czechach, Macedonii, Słowacji, Węgrzech oraz Ukrainie.

W kategorii „Sport i turystyka” zwyciężył Marcin Dziura, nauczyciel wychowania fizycznego, pracujący na co dzień w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Lelowie. Jego zaangażowanie w rozwój fizyczny młodych pokoleń, owocujące licznymi sukcesami podopiecznych, wybiega jednak dużo dalej poza stricte zawodową praktykę. Jest jednym z założycieli LKS „Lelovia”, prawdziwym pasjonatem sportu, inicjatorem i pomysłodawcą szeregu imprez o takim charakterze.

Pośród wskazanych w kategorii „Polityka społeczna” bezkonkurencyjny okazał się Szpital im. dr Rudolfa Weigla w Blachowni, prowadzony przez spółkę Scanmed. Jak podkreślił starosta, ogłaszając w sobotni wieczór swój werdykt, w tym przypadku nie miał wątpliwości ze wskazaniem laureata. Zasługi firmy dla rozwoju lokalnych usług zdrowotnych Smela podkreślał już w udzielonym naszej redakcji noworocznym wywiadzie. Starostwo od dawna stawia placówkę jako wzór w odniesieniu do ogólnokrajowej, słabej kondycji szpitali i problemów służby zdrowia. Zarządzający szpitalem od 2014 roku podmiot jest na tym polu znacznie efektywniejszy. Szpital nie ma długów, rozwija się i nieustannie modernizuje. Otwierane są nowe specjalistyczne oddziały.

„Samorządność i przedsiębiorczość” stała się w tym roku domeną dwóch osób. Spośród nominowanych włodarzy Koniecpola i Rędzin, pierwsza figurka powędrowała w ręce samorządowca znad Pilicy. Druga przypadła w udziale przedsiębiorcy z gminy Poczesna – Krzysztofowi Krzyczmonikowi, prezesowi spółki Bocar z Korwinowa. Zatrudniająca ponad stu trzydziestu pracowników firma jest jedną z największych specjalizujących się w produkcji nowych samochodów pożarniczych. Z jej zakładu wyjeżdża rocznie ponad setka takich wozów, nie tylko na rynek krajowy, ale również zagraniczny. Ponadto Krzyczmonik został doceniony za swą wrażliwość. Jest uznanym w regionie społecznikiem, mecenasem szkół, organizacji pozarządowych, jak również sponsorem wydarzeń kulturalnych czy sportowych. W jego imieniu statuetkę odebrała córka przedsiębiorcy.

Również z Poczesnej wywodzi się kolejny z nagrodzonych. Za osobowość minionego roku uznano Jerzego Kędziorę, słynnego rzeźbiarza, założyciela Poczesnej Galerii Sztuki. Prace artysty, autora słynnych balansujących rzeźb, można podziwiać w najodleglejszych zakątkach globu. Po udanym artystycznym podboju Europy, Ameryki czy Bliskiego Wschodu, niedawno prezentował swoje dzieła na najbardziej prestiżowych wystawach w Azji – Singapurze, na Tajwanie, Chinach oraz Japonii.

W ostatniej kategorii, która dotyczyła wydarzenia roku, triumfowali przedstawiciele gmin Janów i Olsztyn, współorganizatorzy zeszłorocznej „Balonowej Jury”. W imieniu samorządów statuetki odebrali ich wójtowie – Edward Moskalik i Tomasz Kucharski.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter