fbpx

Konopiska

Zastępowała wójta Konopisk, teraz odchodzi na emeryturę

fot. Urząd Gminy Konopiska

Podczas dzisiejszej sesji rady gminy miała miejsce wyjątkowa sytuacja. Przewodniczący Edward Bałdyga złożył Zofii Kuśmierskiej, zastępcy wójta Jerzego Żurka, podziękowania za dotychczasową pracę na rzecz gminy. Wicewójt zdecydowała bowiem, że z początkiem lipca przechodzi na emeryturę. Twierdzi, że już czas odpocząć.

Zofia Kuśmierska od ponad dwudziestu lat aktywnie wspierała rozwój lokalnej wspólnoty. W latach 1994-1998 piastowała stanowisko wójta, a od 2002 roku była gminną radną. Cztery lata temu ubiegała się o stanowisko wójta. „Jest zasadą, że uczciwość jest najlepszą polityką, tak w sprawach publicznych jak i prywatnych” – ten cytat z Georga Washingtona, uważanego za jednego z ojców założycieli amerykańskiej państwowości, był mottem przewodnim jej ówczesnej kampanii.

– W samorządzie pracuję od 1983 roku. To szmat czasu. Jestem niezmiernie zadowolona, że na takiej funkcji mogę zakończyć współpracę z mieszkańcami i radnymi. Tak jak wspominałam na sesji, na wszystko przychodzi czas. Był czas na pracę, na karierę, a teraz trzeba odpocząć – komentuje swą decyzję.

Po wyborach, Jerzy Żurek powołał ją na funkcję swojego zastępcy. Jak zaistniałą sytuację dziś ocenia?

– Wiele razem zrobiliśmy. Z sukcesem przebrnęliśmy przez wiele istotnych dla społeczności gminy reform. Mam tu na myśli nie tylko reformę oświaty, ale i komunikacji publicznej. Pragnę podziękować Zosi za naszą dotychczasową współpracę i owocną pracę na rzecz mieszkańców – mówi włodarz. – Na temat samej decyzji o przejściu na emeryturę w tym momencie sporo rozmawialiśmy. Poinformowała mnie, że zdania nie zmieni, że jest zdecydowana na ten krok. Muszę to uszanować – dodaje.

Wielkie kompetencje Kuśmierskiej podkreśla również szefujący radzie Edward Bałdyga.

– Przez minione cztery lata nasza współpraca wyglądała bardzo dobrze. Do głównych zadań pani wójt należały sprawy oświaty. Jak dobrze wiemy, obecna kadencja jest wyjątkowo trudna w tej dziedzinie. Gruntowna reforma szkolnictwa i systemu oświaty, przez którą gmina z sukcesem przebrnęła, pokazała jednocześnie, że Zofia to kompetentny fachowiec – chwali przewodniczący rady gminy. – Poza tym to niezwykle sympatyczna i miła osobowość. Emanuje od niej duży spokój. Zawsze posługiwała się siłą argumentów. Potrafiła wyważyć wszystkie opcje i w merytoryczny sposób przekonać do swoich racji. Nasza gmina wiele jej zawdzięcza. Swoją pracą i oddaniem wiele zrobiła. Bardzo jej za ten trud dziękuję – dodaje.

Jerzy Żurek do końca bieżącej kadencji samorządu nie zamierza powoływać nowej osoby na zwalniające się stanowisko. Zadania i funkcje, które leżały w zakresie obowiązków Zofii Kuśmierskiej, zostaną przydzielone innym pracownikom urzędu gminy.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter