fbpx

Powiat częstochowski

Zawalczą o 42 miliony na powiatowe drogi

fot. Pixabay

Do 12 kwietnia wojewoda czeka na wnioski samorządów co do przebudowy dróg lokalnych. Tego bowiem dnia upływa termin naboru w pierwszym konkursie w ramach Funduszu Dróg Samorządowych, w którym do rozdysponowania w śląskim jest aż 147 mln zł.

Z początkiem grudnia ubiegłego roku weszły w życie przepisy ustawy o Funduszu Dróg Samorządowych. Nowe prawo ma stać się istotnym narzędziem wsparcia przy budowie i modernizacji lokalnej infrastruktury drogowej. Pieniądze na sfinansowanie planowanych przez gminy czy też powiaty zadań mają pochodzić z kilku źródeł. Na coroczną pulę kilku miliardów złotych w skali kraju mają się złożyć środki budżetu państwa, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Lasów Państwowych oraz licznych spółek, w których Skarb Państwa ma udziały.

Wprowadzone uregulowania przewidują, że maksymalne wsparcie nie będzie mogło przekroczyć 80 proc. kosztów kwalifikowanych inwestycji, nie więcej jednak niż 30 mln zł w przypadku jednostkowego projektu. Co istotne, finansowane będą również przedsięwzięcia wieloletnie, a każdy z samorządów będzie mógł w jednym naborze aplikować o wsparcie na kilka projektów. Zniesiono bowiem limity w tym zakresie.

Spory kawałek z serwowanego przez wojewodę tortu zamierza uszczknąć i częstochowskie starostwo. Władze powiatu zgłaszają trzy wnioski, które łącznie opiewają na 42 mln zł.

Jakie jednak projekty wzięto pod uwagę? Wśród planowanych jest jedno zadanie jednoroczne. To przebudowa 4 kilometrów drogi 1060 S na odcinku od drogi krajowej 91 w Rudnikach, do drogi wojewódzkiej nr 786 w miejscowości Wancerzów. Wartość oszacowano na około 6 mln zł. Dwa pozostałe wnioski to przedsięwzięcia wieloletnie, czyli takie których czas realizacji przekracza okres dwunastu miesięcy.

Mniejszym pośród nich jest przebudowa dwóch dróg powiatowych leżących w administracyjnych granicach gminy Poczesna. Za kwotę około 11 mln zł do remontu mają iść szlak 1057 S od Huty Starej do Poczesnej oraz 1056 S od Poczesnej do Mazur. Łącznie to ponad 5 kilometrów.

Trzecim i największym zadaniem, bo wycenianym na niemal 26 mln zł, jest modernizacja trzech łączących się ze sobą ciągów na długości ponad 16 kilometrów. Droga powiatowa 1070 S remontowana ma być od drogi krajowej 91 w Kłomnicach poprzez Zdrową do Kruszyny. Kolejną jest 1025 S na odcinku od Kruszyny do Borowna, a trzecią 1019 S od Borowna do Witkowic, ponownie do drogi krajowej 91.

Gdyby wszystkie wnioski powiatu przeszły pozytywną weryfikację i uzyskały dofinansowanie, za pieniądze te udałoby się zmodernizować łącznie 26 kilometrów powiatowych szlaków. Na ostateczne rozstrzygnięcia, jak zapowiedziały władze województwa, trzeba poczekać jednak do sierpnia. Jesienią z kolei ma ruszyć drugi tegoroczny nabór.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter